Autentyczna i zwycięska, czy to w ogóle do siebie pasuje?

Co jest dla Was ważniejsze: sukces zawodowy, czy też możliwość całkowitego bycia sobą również w pracy? „Jeśli chce się odnieść sukces i zrobić karierę, to trzeba się po prostu trzymać reguł gry, trzeba być profesjonalnym i odpowiadać określonej roli! Uczucia i delikatność są nie na miejscu”- myślą sobie jedni.”Nie dam się pochłonąć mojej pracy! Jestem, jaka jestem i nie sprzedam nikomu mojej duszy! Ważniejsze od wspinania się po drabinie kariery z wywieszonym ozorem jest zachowanie wierności wobec siebie” – mówią inni.
Jednak czy rzeczywiście jest to kwestia albo-albo? Naprawdę jest możliwe, by być autentyczną i zwycięską! Prawdopodobieństwo, by odnieść sukces na dłuższą metę wzrasta, im bardziej autentyczne stają się kobiety, im mniej ukrywają swoje prawdziwe ja, lecz mogą je otwarcie pokazać również w życiu zawodowym.
„Nasze życzenia są zwiastunami umiejętności, które w nas spoczywają.” Goethe
Po czym poznajemy, że jesteśmy autentyczni lub nieautentyczni? Czucie się nieswojo jest pierwszą oznaką tego, że nie popieramy całkowicie tego, co robimy, mówimy lub reprezentujemy. Ciało wyraża coś innego niż poczyniona wypowiedź. Coś się tu nie zgadza. Nieautentyczny człowiek nie musi być od razu oszustem, który kłamie i ma złe zamiary. Jednak, nawet gdy mówi prawdę, prawda może brzmieć fałszywie. Odbiera się ją nieprzyjemnie ze strony cielesnej: jesteśmy zażenowani, zduszeni, skryci i zahamowani. Komunikacja nie płynie, wiadomości nie docierają. Konieczność znajdowania się w takim stanie lub przeżywania go u innej osoby ma w sobie coś wstydliwego. Są sytuacje, które prowokują do maskowania się lub też do zachowywania się przynajmniej nie całkowicie prawdziwy, swobodny i naturalny sposób. Akurat w pracy uważamy, że musimy przedstawiać kogoś, kim nie jesteśmy. Nie jest to to samo, co całkowicie świadome odgrywanie określonej roli i dopasowani swojego zachowania adekwatnie do niej. im bardziej zważamy na fakt, jak się czujemy i co zachowanie innych ludzi z nami czyni, tym szybciej wyczujemy, kiedy jesteśmy bardziej autentyczni, a kiedy mniej lub wcale.
Dokładnie tego się dowiedzieliśmy: kiedy kobiety odważą się na pozostanie wiernymi sobie, udaje się im zaliczyć długotrwały i trwały sukces akurat dzięki własnemu zaangażowaniu i utożsamianiu się z zadaniami zawodowymi. Gdyż dziś chodzi bardziej niż kiedykolwiek o synergię – współgranie wszystkich energii. Secesja osłabia, zakłamywanie siebie rani i czyni nas chorymi.
Tylko ten, kto angażuje się w całości, dysponuje konieczną kreatywnością, chęcią i przekonaniem, by projektować swój własny zawód, według własnych miar. Bardziej po męsku zabarwione żądanie: potraktuj to jak sport! przeformułujemy w uczeń to tańcem. Z lekkością i gracją, wyczuciem czasu i rytmu we krwi, otwartym sercem i siłą napięcia w każdym włóknie mięśni można lepiej żyć, zapalić się do czegoś, płynąć z nurtem. Do tańca służą dwie nogi: noga, na której stoimy i noga tańcząca zmęczy się i straci kontakt z pewnością siebie. Powstaje zależność. Jeśli zabraknie sukcesu, nie ma gruntu pod nogami. Jeśli jednak kobieta nie odważy się nigdy na krok w kierunku sukcesu i nie pokazuje się nigdy publicznie, miejsce stania zmieni się wkrótce w miejsce siedzenia, podobne do tkwienia w gnieździe, a jak wiemy, siedzenie jest dla zdrowia wskazane tylko w umiarze.
„Dusza karmi się tym, czym się raduje.” Św. Augustyn
Chodzi o sztukę połączenia wnętrza i zewnętrza. Wyobraźcie sobie, że Wasze życie jest projektem, który oryginalnie kształtujecie, przedsiębiorstwem, które chcecie prowadzić, odnosząc sukcesy. Decyduje nie pozycja zawodowa, ale zgodność równowagi. Życie postrzegane jest przy tym całościowo: życie publiczne, w świecie zewnętrznym, i życie wewnętrzne.Oba światy, zewnętrzny i wewnętrzny, nie dają się postrzegać i zmieniać niezależnie od siebie. Każda zmiana dotyczy całości. Jak uda się nam znalezienie własnego kursu i zwycięskie prowadzenie naszych przedsięwzięć życiowych? Dotyczy to wszystkich zadań i wyzwań-świata wewnętrznego i zewnętrznego. Jak uda nam się wznieść własny potencjał na szerokiej bazie i z wykorzystaniem praktycznym? I jakie założenia, by odczuwać radość we wszystkim, co robimy?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x