Co to jest Neurolingwistyka

Neurolingwistyczne programowanie  NLP, oznacza zespół badań nad tym, co sprawdza się w myśleniu, języku i postępowaniu. To sposób kodowania i odtwarzania doskonałości, który umożliwia konsekwentne zdobywanie rezultatów, jakich pragniemy zarówno dla siebie jak i dla naszych interesów.
Świat biznesu zmienia się tak szybko, że potrzeba profesjonalizmu w wąskich specjalnościach i umiejętnościach zostaje zastąpiona potrzebą uczenia się i różnicowania. Coraz więcej organizacji stara się tworzyć strukturę uczącą się: taką, w której poszczególne jednostki kierują własnym rozwojem oraz uczą się wyzwalać zdolności i pracować przy wykorzystaniu pełnych możliwości. Tego jednak nie da się osiągnąć stosując metody z przeszłości.
Rób to, co zawsze robiłeś, a dostaniesz to samo, co zwykle otrzymywałeś. Klucz do przyszłości spoczywa w poszczególnych jednostkach. W ostatecznym rachunku to właśnie ich zdolność do opanowania swojego myślenia, konfliktów i doświadczenia stanowi o różnicy pomiędzy jednostkami i organizacjami, które wyznaczają szlak ku nowej, kreatywnej, ekscytującej przyszłości, a tymi, które szybko odpadają, usiłując tylko naśladować.
Zmiana od środka  wiele współczesnych książek na temat przyszłości świata biznesu sugeruje, że przedsiębiorstwa powinny przejść zasadnicze przeprojektowanie. Jednak tajemnica powodzenia takiej przebudowy leży nie w reformach struktury całej organizacji, lecz w ponownym zaprogramowaniu od środka własnego myślenia i postawy.
Kultura organizacji jest wyrażona przez ludzi którzy ją tworzą, zwłaszcza tych na samym szczycie. Wzory prezentowane przez lidera w nieunikniony sposób stają się wzorami organizacji, której część on stanowi.
My także jesteśmy liderami, niezależnie od tego czy ktoś nazywa nas szefem, albo czy zajmujemy kierownicze stanowisko. Wywieramy wpływ na otoczenie, którego jesteśmy częścią. Poprzez zrozumienie i oddziaływanie na swe wewnętrzne wzory wpływamy jednocześnie na swe doświadczenia. Sukces płynie z wnętrza. Nasz sukces, zależy od zdolności osiągania znakomitego poziomu doskonałości we wszystkim, co myślimy , mówimy i robimy. Peter Senge wprowadza koncepcje osobistego mistrzostwa w książce The Fifth Discipline (Piąta Dyscyplina). NLP dostarcza sposobu, jak je osiągnąć.
Doskonałość istnieje w danym kontekście ? ucząc się opanować techniki i myślenie NLP, zaczniemy zdobywać więcej tego czego naprawdę pragniemy. Ponadto nauczymy się, jak odtwarzać doskonałość w dowolnej umiejętności, jaką wybieramy. Doskonałość jest określana przez kontekst. Wiele modeli nauczania zawodzi, ponieważ zakładają, iż to, co się sprawdza w jednym przypadku, będzie działać także w innym.
To, co czyni przywódcę inspirującym w jednej firmie, może całkowicie różnić się od tego, co sprawdza się w innej.
NLP umożliwia kodowanie doskonałości i wzmacnianie jej, byśmy mogli ustalić, co rzeczywiście zdaje egzamin w naszej unikalnej sytuacji. Kodowanie NLP umożliwia nam:
-przyśpieszenie zdolności uczenia się, abyśmy nie tylko kierowali zmianą, ale także ją inicjowali, zapewniając w ten sposób wytyczenie drogi w naszych konkretnych dziedzinach zainteresowań i w pracy
-ustalenie atrakcyjnych rezultatów, które mają własną dynamikę i zwiększają szansę osiągnięcia tego, co zamierzamy, zarówno dla siebie osobiście, jak i dla naszego biznesu
-budowanie wartościowych związków z ludźmi nas otaczającymi oraz tymi, z którymi stykamy się w codziennej pracy i życiu
-podniesienie wrażliwości na siebie i innych, tak byśmy byli świadomi subtelnych zmian w zachowaniu i postawie oraz skutków naszego sposobu porozumiewania się
-rozwijanie elastyczności, abyśmy mieli większe możliwości wyboru i w konsekwencji większy wpływ na sytuacje zachodzące w naszym życiu
-poprawienie zdolności kreowania zaangażowania, chęci współpracy i entuzjazmu w ludziach wokół nas
-opanowanie naszych myśli i uczuć, tak byśmy mogli kontrolować emocje i przeznaczenie
-zdolność sięgania do podświadomości i korzystania z jej wspaniałego potencjału i mocy
Różnica która decyduje ? nakreślone powyżej umiejętności i sposób myślenia oraz to co jeszcze oferuje NLP, może przeobrazić nasze doświadczenie we wszelkiego rodzaju sytuacjach, Szczególnie w biznesie NLP decyduje o jakości porozumiewania się, motywowania, oddziaływania, negocjowania, przywództwa, umożliwiania, rozwoju samego siebie, wyznaczania celów, rozwoju organizacyjnego… listę można ciągnąć bez końca.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x