Czy masz intuicję?


Są ludzie, którzy dla zasady nie wierzą w istnienie intuicji, a więc i jej nie wykorzystują. Ich strata. Są to osoby mające zazwyczaj rozwiniętą przede wszystkim lewą półkulę mózgu, odpowiedzialną za logiczne, rozumowe myślenie. Ale większość z nas zna i niejednokrotnie z pewnością miała do czynienia z przeczuciami, a więc z pewną formą podświadomego, pozarozumowego kontaktu, polegającego najczęściej na odbieraniu sygnałów natury emocjonalnej co do najbliższej przyszłości, bądź co do efektów pewnych działań czy poczynań.
Jeszcze inna definicja mówi, że intuicja jest wyczuciem, przeczuciem, zdolnością przewidywania, bądź twórczą wyobraźnią. Zazwyczaj ma ona formę narzucającego się przekonania, którego nie można w pełni uzasadnić, nie poprzedzonego świadomym rozumowaniem, a nawet mu przeciwstawnym. Intuicja narzuca się jako przeczucie, że jest tak, jako sąd oczywisty.

Zjawisko to można definiować w zależności od sposobu, na jaki go doświadczamy. Niemniej istnienie intuicji jest potwierdzone naukowo i nie jest to już kwestia wiary bądź niewiary, lecz wiedzy lub niewiedzy.

Intuicja ma zazwyczaj także formę informujących nas o czymś przeczuć manifestujących się silnymi doznaniami emocjonalnymi i wizjami, czyli pojawiającymi się w naszej wyobraźni-niezależnie od faktu, czy mamy zamknięte, czy akurat otwarte oczy - obrazami.

Wspomniane doznania emocjonalne to  najczęściej zespół uczuć o konkretnej dla nas wymowie. Możemy na przykład odczuwać strach pomieszany z niepokojem i zdenerwowaniem lub przeciwnie - rozluźnienie towarzyszące uczucia zadowolenia i satysfakcji. Rzadziej mamy do czynienia z bodźcami słuchowymi, smakowymi czy węchowymi, choć i o takich jest wiele doniesień.

Im krótszy okres dzieli nas od wydarzeń, o których informuje intuicja, tym jej głos będzie silniejszy. Im silniej emocjonalnie poruszy nas dane wydarzenie, tym bardziej wyraźne będą sygnały informujące nas wcześniej o nim. Im większą mamy wrażliwość, tym łatwiej jest nam wychwycić wszelkie bodźce będące informacją płynącą z podświadomości.

Często informacje o nadchodzących, skrajnie emocjonalnych dla nas wydarzeniach, przekazywane są przez sygnały docierające do świadomej części psychiki podczas snu. Myślę, że raczej każdy człowiek miewa tak zwane sny prorocze, w których to podświadomość, posługując się symbolami, uprzedza nas o charakterze mających nastąpić zdarzeń. Sny symboliczne najczęściej są wsteczną projekcją faktów dziejących się następnego dnia. Rzadziej pojawiają się sny, które symbolizują istotne dla nas przypadki, których realizacja na planie materialnym następuje dopiero za kilka dni, tygodni czy miesięcy.

Na współczesnym etapie badań w tym zakresie sny prorocze również nie są kwestią wiary bądź niewiary, lecz wiedzy bądź niewiedzy. A ludzie mówiący, że takowych snów nigdy nie doświadczają, mają słaby kontakt ze swoją podświadomością, czyli inaczej mówiąc mają słabą bądź w postaci szczątkowej - intuicję.

Chyba każdy się zgodzi z faktem, iż łatwiej jest przypomnieć szczątkowe, w znacznej części zapomniane przez nas umiejętności, niż nauczyć się takowych od zera. Fakt, że w dawnych czasach wykorzystywaliśmy je na co dzień, znacznie przyspiesza możliwość rozwinięcia ich powtórnie.

Wielu  z ludzi miewa takie zdolności, jednak nie wykorzystuje ich z powodu braku świadomości ich zaistnienia. Po prostu często nie poświęcamy dość czasu swoim odczuciom i samoobserwacji, przez co nie kojarzymy konkretnych wydarzeń z poprzedzającymi je stanami emocjonalnymi. Niektórzy nazywają to przeczuciem, inni intuicją. Jeszcze inni twierdzą, że nigdy nic nie czują. Być może mają rację - nie u wszystkich cechy atawistyczne dają o sobie znać wystarczająco często i mocno, byśmy sami zwrócili na nie uwagę.

Ale może istnieje jeszcze inna odpowiedź: ludzie ci są zbyt zabiegani, zagubieni nie tylko w zewnętrznych, ale i w wewnętrznym świecie, przez  co nie nauczyli się obserwować swych reakcji i odczuć, ani też rozpoznawać i nazywać tego, na szczęście, nauczyć poprzez systematyczny trening. Obserwujmy swe wnętrze i nazywajmy to, co czujemy.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x