«

»

kwi 29

Czy wszystkie emocje są pozytywne?

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, aby myśleć o emocjach dwubiegunowo, jako o pozytywnych albo negatywnych. Tak naprawdę wszystkie emocje mają cel pozytywny i służą pewnym fizycznym i społecznym funkcjom.

Fizyczne bezpieczeństwo jako wartość emocji: po pierwsze, emocje chronią cię i pomagają zachować bezpieczeństwo. Umożliwiają Ci szybkie reagowanie w sytuacjach, gdy racjonalne myślenie jest zbyt wolne. W zagrożeniu musisz zareagować błyskawicznie, a emocje takie jak strach i zaskoczenie umożliwiają taką reakcję.

Społeczna wartość emocji: dzięki emocjom społecznym społecznym, takim jak zaufanie, wdzięczność i miłość, możesz czuć się emocjonalnie związany z innymi. Możesz czuć, że jesteś akceptowany, ceniony, potrzebny, być podmiotem czyjejś troski i mieć poczucie przynależności. Możesz czuć się rozumiany, szanowany, wspierany i gdy zajdzie taka potrzeba, czuć, że Ci wybaczono.

Emocje, takie jak poczucie winy, wstyd, zakłopotanie i duma, pomagają zdać sobie sprawę z tego, jak zachowujemy się wobec innych czy też jakie relacje z nimi budujemy. Pomagają te zachowania zmodyfikować. Zaufanie, na przykład, pozwala dzielić się i współpracować z innymi. Z kolei poczucie winy skłania nas do tego, by naprawić  szkody wyrządzone swoim działaniem lub jego zaniechaniem.

Emocje, poza tym, że mają wartość społeczną i ochronną, służą naszym twórczym potrzebom. Mogą poszerzyć lub zawęzić obszar doświadczenia, pozwolić na skupienie i zapewnić różnorodność.

Pomiędzy emocjonalnym doświadczeniem a kreatywnością istnieje bliski związek. Sztuka, muzyka i literatura mają zdolność wywoływania emocji i tworzenia emocjonalnego związku z odbiorcą: widzem, słuchaczem czy czytelnikiem. Pomyśl choćby o tym, w jaki sposób muzyka stosowana jest w filmach dla stworzenia nastroju, wywołania uczuć radości i triumfu, smutku i leku.

Często trudno w pełni uświadomić sobie sens pewnych emocji, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni traktować je jako negatywne. Dotyczy to emocji takich jak bycie pominiętym, zlekceważonym czy odprawionym z kwitkiem itd. Ale kiedy lepiej się rozumie się emocje-to, czym są, dlaczego je odczuwamy i skąd pochodzą- łatwiej jest radzić sobie z nimi w sposób świadomy. Pozwolić, by dostarczały nam informacji.

Permalink do tego artykułu: http://justynaolowniuk.pl/czy-wszystkie-emocje-sa-pozytywne

3 comments

1 ping

 1. Jan

  … aby dostarczały informacji a także pozytywnych doznań dodałbym … co w głowie to i wokół mnie … moja wirtualna rzeczywistość … pozdrawiam majowo Justyś ;)

  1. Justyna Ołowniuk

   ;) no tak ;) co w głowie to i w sercu ;) Fajnie , że jesteś :) dziękuję :)

 2. Justyna Ołowniuk

  Wszystkie emocje są potrzebne i są tak samo ważne,żebyśmy mogli doświadczać życia w pełni. więc warto poszukać pozytywnych stron w negatywnych emocjach, one nie biorą się znikąd, po prostu mamy lekcję życiową do przerobienia.

 1. solars.biz

  solars.biz

Dodaj komentarz

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com