«

»

lut 28

Inteligencja Finansowa jak ją rozwijać?


„Gdyby ciężka praca prowadziła do bogactwa, najbogatsi byli by niewolnicy.” H. T. Ecken.

Inteligencja finansowa ma duże znaczenie dla naszego rozwoju i której umiejętne wykorzystanie prowadzi nas do bogactwa.Warto ją rozwijać do tego aby umiejętnie wyszukiwać i wykorzystywać okazje np.druga praca,biznes on-line,dochód pasywny jak . Dzięki rozwijaniu inteligencji finansowej możemy też łatwo zacząć dostrzegać sposoby i okazje aby dorobić określoną kwotę pieniędzy.Możemy też przeprowadzać analizę zysków i strat.Wyciągnąć logiczne wnioski na podstawie danych i własnego doświadczenia.

Jak myślisz? Czy osoba, która zarabia 20 000 złotych miesięcznie pracuje 10 razy ciężej , a może dłużej niż osoba, która zarabia 2 000 złotych miesięcznie?

A co odróżnia bogatych od biednych?To są różnice w myśleniu i w działaniu. Pieniądze odzwierciedlają Twój stan umysłu. Zmień swój sposób myślenia, a zaczniesz przyciągać do siebie pieniądze.

Istnieją trzy filary inteligencji finansowej: przekonania,emocje i pieniądze. Przekonania są bardzo ważną częścią postrzegania przez nas pieniędzy. Zastanów się, które przekonania są dla Ciebie dobre, a które szkodliwe np. mówią, że pieniądze leżą na ulicy wystarczy się po nie schylić. Albo jestem w stanie zarobić każdą kwotę pieniędzy.

A jakie Ty masz przekonania? Podświadomość spełnia nasze życzenia, więc zastanów się czy bardziej idziesz w stronę: zarabiam dużo wystarcza mi na wszystko, czy raczej muszę zapłacić te rachunki, byle do 1….(W tej opcji warto zastanowić się nad sobą odrobinę dłużej.)

Emocje wpływają na postrzeganie rzeczywistości. Pamiętaj o tym aby decyzję o kupnie podejmować w pozytywnym stanie emocjonalnym. Zakupy w negatywnym stanie emocjonalnym prowadzą najczęściej do strat finansowych. Jeżeli naszym myślom towarzyszą emocje pozytywne, decyzja o zakupie jest przemyślana.Dzięki temu towarzyszy nam zadowolenie,satysfakcja z zakupu,cieszymy się produktem dłużej . Natomiast gdy myślom towarzyszą emocje negatywne to jest zakup na poprawę nastroju. Najczęściej są to głupio wydane pieniądze na chwilową poprawę nastroju.

Podejście do pieniędzy większości ludzi jest takie, że żyje „od 1 do 1″ najczęściej nie zważają na to, co przyniesie jutro, żyją często wg. jednego schematu byle przeżyć składając odpowiedzialność na kogoś innego , oddalają ją od siebie- stając się świadomym niewolnikiem.

Typowy przepływ pieniędzy zakłada : przychody – wydatki, a największym paradoksem jest fakt podwyżki po której natychmiast rosną wydatki. Z drugiej strony mamy problem niezależności finansowej, którą spopularyzowały liczne doradztwa finansowe. Fakt nie zbudujesz niezależności finansowej w ciągu roku czy dwóch.Ten proces trwa latami.

” Półrentierstwo ” – stan posiadania najbardziej odpowiedni na chwilę obecną do polskich warunków, pracuję zarabiam, a dodatkowo buduję sobie zaplecze finansowe, które kiedyś w przyszłości pozwoli mi albo na redukcję przepracowanych godzin, a na przysłowiowej „emeryturze” będzie stanowić godziwy dodatek.Przemyśl to sobie i zastanów się nad tym .Jeśli jutro przestaniesz pracować, bez względu na przyczynę , jak długo będziesz w stanie się utrzymać? Rok ? to doskonale, miesiąc- to już zastanów się nad swoimi finansami. A może tydzień? albo dzień. To już przykre ale prawdziwe. Jeżeli nie masz oszczędności jesteś ekonomicznym niewolnikiem swojego pracodawcy i w większości przypadków jesteś na niego skazany.

Zatem jak poprawić sobie byt?Po pierwsze znajdź minimum dwa źródła swojego dochodu- nigdy nie trzymaj się jednej możliwości zarobkowania- oprzyj konstrukcję swojego domku finansowego na przynajmniej dwóch filarach- pracuj np. na etacie, a po godzinkach udzielaj chociażby korepetycji, albo buduj coś własnego miej pomysł.

Buduj aktywa- buduj możliwości na to aby pieniądze z czasem do Ciebie wracały, czyli stwórz sobie chociażby jakiś mały dochód pasywny, czy to z lokaty, czy to z obligacji skarbowych czy to z najmu jakiejś nieruchomości – sam zdecyduj co będzie dla Ciebie lepsze.

Zwróć uwagę gdzie znikają Twoje pieniądze – zastanów się czy czasem , gdzieś nie rozchodzą się – może kolejna kawa na mieście w danym dniu to już lekka przesada i warto zrobić za te pieniądze coś innego.

Zasady zarządzania swoimi pieniędzmi :

-Najpierw zapłać sobie samemu a dopiero potem wszystkim innym.

-Oszczędzaj zawsze pewien procent pieniędzy np. 10 procent pensji regularnej.

-Inwestuj pieniądze – buduj aktywa, bądź realizuj swoje cele (inwestuj też w siebie)

-Podwyższaj swoje dochody.

-Stopniowo buduj źródło dochodu pasywnego.

Po co nam to wszystko??? Dla naszego bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia. Bezpieczeństwo finansowe możemy sobie zapewnić poprzez pracę: podstawową bądź dodatkową.Poprzez przedsiębiorczość też : może być to dodatkowa praca lub czas zamieniamy na pieniądze.Oszczędności szeroko pojęte aktywa i biznes czyli własny pomysł.

Sukces finansowy trzeba zaplanować.

1.Miej cel

-Konkretny czego dokładnie chcemy?

-Osiągalny- cel jaki sobie stawiamy musi być wykonalny, czego potrzebujemy do jego realizacji?

-Odpowiedni dla mnie jaką mamy motywację do osiągnięcia tego celu?

- Musi być osadzony w czasie- kiedy zrealizujemy ostatecznie nasz cel?data konkretna.

- Koniecznie zapisz swój cel!!!

Strategia planowania i osiągania celi jest taka, że najlepiej planujemy nasze działania na 5 lat do przodu. Zaplanuj kim będziesz  za 5 lat.

2.Działaj – pomyśl co będzie Ci potrzebne i zacznij działać!

3.Analizuj, sprawdzaj i kontroluj swoje kroki.

4. „Ucz się i rozwijaj jakby od tego zależała Twoja przyszłość, Twoje życie, bo zależy”

5.Powodzenia i bądź wytrwały w drodze do  osiągnięcia swojego życiowego sukcesu!

 

Permalink do tego artykułu: http://justynaolowniuk.pl/inteligencja-finansowa-jak-ja-rozwijac

Dodaj komentarz

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com