«

»

lut 07

Jak rozpoznać nieprzeżytą żałobę?I na jakim etapie przeradza się ona w żałobę patologiczną, warto wiedzieć jak pomóc sobie albo bliskim, którzy właśnie w tym czasie przechodzą żałobę.

Z perspektywy ludzkiego rozwoju bardzo ważny wpływ ma obecność bliskich osób. Strata bliskiej osoby, szczególnie ta wczesna, jeżeli osoba umiera w młodym wieku, ból jest podwójny, mamy żal do Boga, do świata, do innych ludzi dlaczego ??? Dlaczego ja, mam przechodzić przez te cierpienie? Dlaczego mnie to dotyczy, dlaczego mnie spotyka ten BÓL ???  Dlaczego to ona/on ? Stanowi traumę relacyjną, a jeśli nie możemy wyrazić uczuć z nią związanych, staje się „żałobą patologiczną”, czyli taką, która nie ma końca i kładzie się cieniem na różne sposoby w naszym życiu. Jeśli zaprzeczymy , tłumimy bolesne uczucia związane ze śmiercią bliskiej nam osoby, nieprzeżyta żałoba bardzo długo daje o sobie znać, dopóki nie zostanie zidentyfikowana, przeżyta, wyrażona i uzdrowiona…..

Na czym polega „przeżyta żałoba”?

 Jest to proces nad poczuciem i uwolnieniem wszystkich uczuć związanych ze stratą. Uczucia te mogą być intensywne i zmienne: szok, niezgoda, zaprzeczenie, smutek, rozpacz, gniew, poczucie winy, aż po akceptację, miłość, docenienie. Nie ma jednego wzorca przeżywania żałoby, choć wymienione powyżej uczucia zazwyczaj się pojawią. U niektórych osób przebieg procesu może być dramatyczny u innych łagodniejszy. Zależy to od takich czynników jak: osobowość, temperament, poziom neurotyczności, wiek, w którym zdarzenie miało miejsce, dostępność wsparcia bliskich oraz charakter relacji ze zmarłym.  Czasami w domknięciu procesu żałoby pomocny bywa jakiś symboliczny akt domykający przeszłość. może to być zapalenie świeczki na cmentarzu, namalowanie obrazu, napisanie historii. Tego typu działania artystyczne czy inne bywają bardzo pomocne dla osób, które doświadczyły straty bliskiej osoby.

Permalink do tego artykułu: http://justynaolowniuk.pl/jak-rozpoznac-nieprzezyta-zalobei-na-jakim-etapie-przeradza-sie-ona-w-zalobe-patologiczna-warto-wiedziec-jak-pomoc-sobie-albo-bliskim-ktorzy-wlasnie-w-tym-czasie-przechodza-zalobe

Dodaj komentarz

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com