«

»

lip 31

Jak rozróżnić normalne objawy żałoby, które przyjmują niezdrowy charakter?

Kiedy żałoba jest w normie a na jakim etapie przeradza się w  patologiczną?

Pierwszym czynnikiem jest obecność objawów charakterystycznych dla depresji, zwłaszcza myśli, zamiarów i działań samobójczych. Drugim, bardzo ważnym jest obwinianie się o śmierć bliskiej osoby- szczególnie ważne jest wychwytanie sygnałów tego typu myślenia u dzieci, u których brak pełnego rozumienia śmierci. Często przepisują one „magiczne” znaczenie swoim czynom np. mama umarła, bo byłem niegrzeczny i nie mogła już ze mną wytrzymać.

Do innych niepokojących objawów może należeć bardzo silnie lękowe unikanie jakichkolwiek skojarzeń z osobą zmarłą- miejsc, osób, przedmiotów,które łączą się w sposób bezpośredni ze zmarłym lub okolicznościami śmierci.

W pierwszym etapie po śmierci bliskiej osoby naturalne może być np. unikanie miejsca wypadku czy niechęć do przeglądania jej prywatnych rzeczy, jednak paniczny lęk utrzymujący się przez długi czas i utrudniający zwyczajne funkcjonowanie powinien budzić niepokój.

Innym alarmującym objawem jest całkowity brak oznak przeżywania żałoby- nie oznacza to oczywiście, że aby czas żałoby został przeżyty, jest konieczny płacz i wycofanie się z aktywności. Jednak długotrwałe zaprzeczanie stracie może być niepokojące czy sugerować, że żałoba została odroczona w czasie i przeżyta później np. odraczana przez dziecko, a w dorosłości przez dorosłego, w momencie jakiegoś istotnego kryzysu życiowego.

Permalink do tego artykułu: http://justynaolowniuk.pl/jak-rozroznic-normalne-objawy-zaloby-ktore-przyjmuja-niezdrowy-charakter

Dodaj komentarz

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com