«

»

mar 31

Jakie są pułapki umysłu?

Wszyscy lubimy sądzić, że jesteśmy otwarci na nowe pomysły i sposoby postępowania. Z pewnością uważność i świadome bycie tu i teraz wydaje się wyjątkowo proste, jednak trudność sprawia utrzymanie się w uważności przez dłuższy czas. Dlaczego? Ponieważ łatwo jest nieświadomie osunąć się w stare schematy myślenia i zachowania.

By stać się bardziej uważnym, musisz najpierw poznać niekonstruktywne wzorce myślowe. Ludzie zbyt często odpowiadają na to, o co wydaje im się, że są pytani, zamiast na to, o co rzeczywiście ich się pyta.

Dlaczego tak się dzieje? Można powiedzieć, że ich umysły funkcjonują na automatycznym pilocie. Tak jak w sytuacji złudzenia optycznego, umysł odwołuje się do znajomych wzorców percepcji. Zakłada, że wie co widzi lub co ma zrobić, i przestaje poszukiwać innych możliwości.

Jak wytłumaczyć to zjawisko naukowo? Podstawowymi elementami mózgu są neurony, czyli komórki układu nerwowego, których zadaniem jest przetwarzanie i przekazywanie informacji. Neurony łączą się z sobą, tworząc ścieżki neuronalne i sieci. Kiedy coś myślisz czy robisz, Twój umysł aktywuje określone ścieżki neuronowe. Za każdym razem, gdy myślisz lub wykonujesz w ten sam sposób jakąś czynność, rośnie prawdopodobieństwo, że umysł wykorzysta istniejące już ścieżki. Dzięki temu połączenia neuronalne stają się coraz silniejsze. To tak, jakby szło się ścieżką przez pole porośnięte wysoką trawą. Im częściej używana jest ścieżka, tym bardziej staje się przetarta.

Z czasem te ścieżki stają się nawykowymi sposobami reagowania i myślenia. Nie musisz już myśleć o tym, co robisz. Robisz to bezrefleksyjnie.

Tak jak przechodząc na drugą stronę ulicy, automatycznie rozglądasz się w lewo i w prawo. Robiłeś to w życiu już tyle razy, że w ogóle tego nie rejestrujesz. Dzięki temu, że wiele rzeczy robimy odruchowo, nie musimy za każdym razem o nich myśleć. Jest wiele rutynowych czynności, do których umysł i ciało tak nawykły, że nie poświęcają im świadomej uwagi: chodzenie, mówienie, jedzenie, mycie zębów, prowadzenie samochodu, pisanie sms-sów itd.

Gdy umysł spotyka się ze schematycznym zachowaniem czy myśleniem, które postrzega jako powtarzalne i niezmienne i nie musi przetworzyć nowych informacji, ułatwia sobie pracę i przestawia się na automatycznego pilota. A ponieważ umysły w dużej mierze funkcjonują poza naszą świadomością, nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo automatyczne jest Twoje myślenie. Zamiast być uważnym, stajesz się bezmyślnym. I zanim zdasz sobie z tego sprawę, wpadasz w pułapki umysłu- nawykowe sposoby myślenia i działania.

Permalink do tego artykułu: http://justynaolowniuk.pl/jakie-sa-pulapki-umyslu

Dodaj komentarz

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com