«

»

cze 06

Najtrudniej jest tym, którzy pozostają- jak pomóc bliskim pogrążonym w żałobie?

W ciągu naszego życia doświadczamy wiele strat, ale najbardziej bolesną z nich jest śmierć bliskiej osoby. Z jednej strony to jest normalne, jedne życie odchodzi, bo czas jego życia na tej Ziemi dobiegł końca, a drugie w tym czasie  się rodzi. I jest to prawidłowe według prawa natury :” To co stare odchodzi, aby zrobić miejsce na nowe” .Z jednej strony powinniśmy być na to przygotowani, bo to jest jak najbardziej powszechne zjawisko i dotyczy wszystkich. Problem polega na tym, że powinniśmy zrozumieć, czym jest żałoba i zaakceptować to, że jest to naturalny stan na nieodwracalną zmianę kogoś bliskiego. A kiedy jest inaczej warto zwrócić uwagę , czy osoba pogrążona w żałobie jest świadoma tego, co ją spotyka i czy otrzyma odpowiednie wsparcie od bliskich, bo jeśli a nie jest silna aby przez to przejść sama będzie potrzebna pomoc psychologa albo psychiatry.

Mimo pewnych wspólnych dla depresji i żałoby objawów w rzeczywistości nie są one takie same. W przebiegu zdrowej i naturalnej żałoby nie pojawiają się takie czynniki jak: obniżona samoocena, poczucie winy, myśli i zamiary samobójcze- te są oznaką depresji i jeśli się pojawią w okresie żałoby, to powinno nas zaniepokoić i powinniśmy się zwrócić o pomoc profesjonalną o ile nas dotyczy albo naszych bliskich u których to zauważyliśmy.

Żałoba jest jak najbardziej naturalnym stanem następującym po śmierci bliskiej osoby. To że jest ona powszechna, wcale nie oznacza tego, że każdy przeżywa ją tak samo- na to sposoby przeżywania żałoby nakładają się cechy charakteru, okoliczności śmierci bliskiej osoby, nagromadzenie innych czynników w danym czasie. Niezależnie od indywidualnego sposobu przeżywania żałoby u większości osób występuje przedłużające się obniżenie nastroju. Zrozumiałe jest jednak to, że mimo pewnych wspólnych dla żałoby i depresji objawów np. obniżony nastrój, płaczliwość, problemy ze snem i apetytem, zaburzenia funkcji poznawczych nie są one takie same- w zdrowej naturalnej żałobie nie pojawiają się takie czynniki jak: obniżona samoocena, poczucie winy, myśli i zamiary samobójcze- te są oznaką depresji i jeśli się pojawią, powinny zaniepokoić i skłonić do sięgnięcia po profesjonalną pomoc. Norma dla przeżywania żałoby jest szeroka- część osób upora się ze stratą w ciągu kilku miesięcy, inne będą potrzebowały na to kilku lat. Jeśli w międzyczasie żałobnicy żyją w miarę normalnie, a emocje i myśli związane z utratą bliskiej osoby nie umożliwiają codziennego funkcjonowania, raczej nie ma powodów do obaw.

 

Permalink do tego artykułu: http://justynaolowniuk.pl/najtrudniej-jest-tym-ktorzy-pozostaja-jak-pomoc-bliskim-pograzonym-w-zalobie

Dodaj komentarz

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com