«

»

paź 31

Nawet jedno słowo potrafi wszystko zmienić

Słowo to coś czym się porozumiewamy między sobą. To dźwięk, jakim posługujemy się by coś określić, by przekazać drugiej osobie wiadomość czy komunikat.

Bardzo ważną rzeczą jest pamiętać również z kim rozmawiamy, bowiem zasób słownictwa może być niewystarczający by nasza rozmowa przebiegła pomyślnie. Inny zasób słownictwa ma nauczyciel czy prawnik, a inny uczeń ze szkoły podstawowej. Różna jest liczba słów i różny jest ich rodzaj. Jeśli zatem będą chcieli ze sobą rozmawiać, to na pewno rozmowa musi być przeprowadzona na poziomie ucznia. Podobnie jest wśród ludzi dorosłych. Nie może prawnik dyskutować z osobą niewykształconą na poziomie jak równy z równym. Musi dostosować swój język, swój zasób słów do osoby, z którą rozmawia.

Są słowa dobre i złe zupełnie tak jak ludzie, którzy je wypowiadają.  Dorośli wypowiadając je mogą drugą osobę bardzo zranić. Są słowa prawdy i słowa kłamstwa. Przykre potrafią być zarówno jedne jak i drugie. Czasem zastanawiamy się czy powiedzieć prawdę, czy kogoś nią nie urazimy. Bywa też i tak, że nie zastanawiamy się i kawa na ławę mówimy komuś to, co nam leży na sercu i niekoniecznie są to miłe rzeczy. Potem żałujemy, chcielibyśmy cofnąć czas, ale się nie da. Zdarzyło się Wam, że powiedzieliście komuś parę nieprzyjemnych słów przy innych?

Niewłaściwe miejsce i niewłaściwy czas. Poszło w eter, wszyscy słyszeli tylko jak z tego wybrnąć. Oj, potrafią słowa ranić i to bardzo. Nawet, jeśli my sami myślimy, że to, co właśnie powiedzieliśmy komuś to przecież nic wielkiego, bo i tak wszyscy wiedzą, nie powinniśmy byli tego wypowiadać. Słowo ma ogromną moc, to manifestacja myśli, ich urealnienie.  Słowo jest twórcze, ma wielką moc. Potrafi karać i nagradzać. Jednym słowem można coś naprawić lub coś zepsuć. Jednym słowem, jednym zdaniem można wiele zmienić w życiu naszym i innych. Gdy ktoś mówi, że nas kocha, to jesteśmy jak w siódmym niebie. Takie słowa dodają nam skrzydeł. Stajemy się pełni energii, możemy przenosić góry. Wtedy niemożliwe staje się możliwym. Lepiej wyglądamy, uśmiechamy się do innych. Piękniejemy wewnętrznie i stajemy się lepsi. Jeśli jednak usłyszymy, że ktoś nas nienawidzi albo, że z nami zrywa, że już nas nie kocha to szukamy winy w sobie. Zaczynamy rozmyślać, co złego zrobiłam, zrobiłem. Dlaczego spotkało to właśnie mnie? Jeśli osoba, która to usłyszy jest słaba psychicznie, może zdarzyć się, że sama nie udźwignie takiego ciężaru.

Słowa więc, to nie tylko wypowiedziane dźwięki czy litery na papierze, to wyraz tego co dzieje się naprawdę. One niosą za sobą określone działanie. Są jak miecz. Potrafią ciąć i zadawać ból. Mówi się jednak potocznie, że ktoś komuś słodzi. Czyli także można dobrze mówić a nawet za dobrze, mimo, że ktoś na to nie zasługuje. Jest wiele osób potrzebujących słów otuchy.  Nie palmy więc za sobą mostów mówiąc coś czego będziemy żałować. Zastanawiajmy się nad słowami, które wypowiadamy. Zbyt wiele jest przykrych sytuacji by jeszcze nasze słowa były dla kogoś ciężarem.

Jesteśmy istotami myślącymi używajmy więc słów w dobrym celu, by budować nie zaś niszczyć. Niech nasze słowa tworzą otaczający nas świat.

Permalink do tego artykułu: http://justynaolowniuk.pl/nawet-jedno-slowo-potrafi-wszystko-zmienic

Dodaj komentarz

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com