«

»

maj 31

Planowanie Celów

Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego na świecie żyje mnóstwo ludzi, którzy ledwo są w stanie zapewnić sobie podstawowy byt?
Doskonale znamy też przykłady osób, które żyją w luksusie nie martwiąc się o swoją egzystencję. Jeżdżą luksusowymi samochodami, posiadają wymarzone nieruchomości, korzystają z życia czyniąc je tym samym ciekawszym.

Dzięki temu, co mają pozwalają sobie na realizowanie swoich pragnień. Właśnie ta ostatnia cecha wyróżnia ich od pozostałych. To właśnie dzięki chęci osiągania celów, determinacji i skuteczności działania osiągnęli tak wysoki poziom życia.

Mówi się, że cały świat usuwa się z drogi człowiekowi, który wie dokąd zmierza. Zatem jedną z ważniejszych cech, która wyróżnia ludzi sukcesu jest umiejętność planowania. To odróżnia ich od ludzi biednych. Jeśli już postawisz przed sobą konkretne cele zrób to w taki sposób, który pozwoli Ci je osiągnąć. Jeśli dzielisz się tą informacją z otaczającymi Cię ludźmi, przeważnie robisz to tak: chciałbym schudnąć, chciałbym być bogaty, chciałbym być przystojny, chciałbym. I już popełniasz dwa podstawowe błędy: pierwszy z nich to owo chciałbym.

Każdy by chciał coś mieć, ale od chcenia do posiadania daleka droga. Jeśli właśnie w czasie przyszłym sformułujesz swój cel to podświadomie dajesz sobie niesprzyjające realizacji celu informacje. Skoro chciałbyś oznacza to, że w tej chwili nie masz.

Twoja podświadomość koduje tym samym, że jesteś biedny, a skoro jesteś biedny to, czy rozumując logicznie możesz z dnia na dzień stać się bogaty. Zawsze jesteś w stanie wyobrazić sobie to, co masz lub miałeś, ale nie jest już tak łatwo wyobrazić sobie przyszłość to, co się stanie, bo przecież to jeszcze nie istnieje.

Zatem pierwszą zasadą przy formułowaniu celów jest zachowanie formy dokonanej, czyli jeśli chcesz być bogaty to musisz napisać: jestem bogaty! To dopiero połowa sukcesu, bowiem teraz trzeba z tego stwierdzenia wyeliminować drugi  ukryty błąd. Podążając za naszym przykładem osiągnięcia bogactwa, co właściwie oznacza słowo bogaty No właśnie, skoro twój cel brzmi: jestem bogaty, to musisz go doprecyzować, żeby potem przed samym sobą nie tłumaczyć się, że w sumie to nie o to mi chodziło, ale właściwie ten zbudowany przeze mnie dom też oznacza, że jestem bogaty ( nie oszukuj się, chodziło Ci o znacznie więcej). Dlatego, by pomóc sobie w realizacji celu, sformułuj go konkretnie mam na koncie milion złotych! Twój umysł, twoja podświadomość musi odebrać jasny komunikat, dlatego nie pisz: chciałbym – napisz mam. Mając w głowie konkretną informację i jej wizualizację łatwiej Ci będzie osiągnąć cel. Pomoże Ci w tym Twoja podświadomość.

Pamiętaj, że cel musi być ambitny, realny i mieć dla nas pozytywne znaczenie. Musimy mieć motywację aby dany cel zrealizować. Cel zawsze musi być realny, ponieważ możliwość zostania milionerem z dnia na dzień istnieje tylko w filmach.Bardzo precyzyjnie ustalaj cel, który pragniesz osiągnąć i pamiętaj, żeby zawsze przedstawiać go w formie dokonanej! Mam milion złotych na koncie. Kiedy osiągnę swój cel i jak bardzo mi na tym zależy?

Wielkie umysły mają cele, inni mają życzenia. Skoro wyeliminowałeś już dwa podstawowe błędy, które prawdopodobnie przyczyniłyby się do klęski Twojego postanowienia, pora byś zastanowił się czy można postawić cel bezterminowo. Takie rozwiązanie wydaje się pozostawać w sprzeczności z logiką i zdrowym rozsądkiem. Jeśli chcesz osiągnąć jakiś cel to z pewnością myślisz o tym kiedy chciałbyś to zrobić. Dlatego tak istotne jest określenie daty. To kolejny motywator, który pomoże zrealizować cele. Dlaczego data jest tak ważna. Otóż zastanów się przez chwilę czym jest marzenie.

Większość ludzi ma marzenia, ale pokutuje przekonanie, że zawsze pozostają one nieosiągalne. Może dzieje się tak, ponieważ rodzące się w nas marzenia są jakby osnute mgłą,nieprecyzyjne, ogólnikowe i przede wszystkim niezlokalizowane w czasie i przestrzeni. Jeśli naszemu marzeniu nadalibyśmy pewne atrybuty, tym samym przeobrazilibyśmy je w cel.


Jak już wiemy cele są osiągalne i możliwe do zrealizowania. Tak oto dodając do marzenia konkretną datę zmieniasz je w cel. Czym się różni marzenie od celu? Cel jest marzeniem ze sprecyzowaną datą. Data, podobnie jak wspomniana wcześniej forma dokonana i dokładny opis celu, przede wszystkim wpływa na naszą podświadomość, która niczym komputer musi stać się narzędziem w naszych rękach.Tylko od Ciebie zależy jak zaprogramujesz swoją podświadomość. Jeśli zrobisz to precyzyjnie i logicznie, ona odwdzięczy się pomagając Ci w dążeniu do zrealizowania swoich pragnień. Powinna tobą kierować żądza sukcesu. Jeśli naprawdę zależy Ci na osiągnięciu celu musisz zrobić wszystko, żeby osiągnąć sukces. Jeśli choć przez moment w Twojej głowie pojawi się myśl o porażce, dasz tym samym znak podświadomości, że coś może pójść nie tak.

Ludzie często bardzo negatywnie wpływają na własną podświadomość, źle ją programują wyobrażając sobie, że odniosą porażkę. Paradoksalnie chcąc osiągnąć sukces wyobrażają sobie sytuacje całkowicie odmienną. Chęci posiadania luksusowego samochodu towarzyszą myśli o kosztach jego utrzymania, zawiści sąsiadów, poczuciu winy. W ten sposób automatycznie następuje negatywne programowanie podświadomości, które wpłynie ostatecznie na nasze działania w taki sposób, że wymarzony samochód pozostanie nadal poza naszym zasięgiem.

Nadaj swojemu celowi dokładną datę jego osiągnięcia i załóż wszystkie korzyści wynikające z jego realizacji. Wyobraź sobie jak będziesz się czuł,gdy ten cel zrealizujesz.Jakie mogą być moje cele, czyli zaplanuj swoje życie zanim zrobią to za Ciebie inni. Plany są niczym; planowanie jest wszystkim. Idealnym rozwiązaniem sprzyjającym zrealizowaniu postanowień jest sporządzenie swoistego rodzaju listy celów.

Warto ustalić taką listę, a jednocześnie uzmysłowić sobie czego będą dotyczyły moje cele. Przecież mogą one być nie tylko związane z wartościami materialnymi, ale dotyczyć praktycznie każdej dziedziny życia. Z pewnością do tych najistotniejszych zaliczyć można te dotyczące zdrowia i wyglądu. Warto jeszcze raz podkreślić, jak istotny jest sposób formułowania celu. Skoro zdrowie i masa naszego ciała są tak istotne, to nie warto mówić, że chciałoby się schudnąć; w ten sposób od razu łatwo wplątać się w niepotrzebną sieć przeszkód i problemów oddalających nas od wymarzonej wagi. Niekonkretne określenie celu powoduje, że nie wiemy ile chcemy schudnąć, że tak naprawdę to jesteśmy sfrustrowani z powodu zbyt wysokiej wagi. Unikaj budowania negatywnych wyobrażeń w swojej podświadomości.

Ważne jest, żebyś pamiętał by nie używać słowa nie. Podobnie jak to jest w przypadku stosowania formy dokonanej w celu pozytywnego programowania podświadomości, również powinno unikać się zaprzeczenia nie. Formułując swój cel pisz zatem o dobrych stronach, unikaj stwierdzeń typu nie palę, ale zaprogramuj swoją podświadomość pozytywnie kierując w jej stronę komunikat, że jestem wolny od nałogu. Tym samym uwolnisz się od zapisywania w swojej głowie myśli negatywnych, nie pozwolisz podświadomości nawet na to, by pomyślała o paleniu. To tak samo, gdy zwrócisz się do dziecka słowami, żeby nie płakało. Ono nie usłyszy wtedy nie zakoduje wyraz płacz, czego efektem będzie jego jeszcze większa histeria. Jeśli tylko powiesz do niego uspokój się, reakcja będzie pozytywna. Mały brzdąc zakoduje, że ma się uspokoić, jego myśli nie zaprzątnie już płacz, bo świadomie mu o nim nie przypomnisz. Dokładnie taki schemat działania stosuj zawsze, gdy piszesz swoje cele. Oto prosty przykład: przyjaciel mówi do Ciebie :nie myśl o problemach finansowych. O czym pomyślałeś? Od razu przeszły Ci przez głowę myśli o tej fatalnej sytuacji, w której jesteś, bo ktoś Ci o niej przypomniał, a powinien powiedzieć na przykład bądź dobrej myśli.

Podświadomość nie przyjmuje słowa nie. Zawsze programuj ją zatem pozytywnie, wtedy Twoje cele staną się bardzo czytelnym komunikatem, który będzie motywował Cię do ich osiągnięcia. Takie same zasady określania celów dotyczą także sfery związanej z pracą. Stwierdzenie chciałbym zmienić pracę z pewnością nie przyczyni się do tego, że ją zmienisz. Twój dobrze podbudowany we własnej świadomości cel powinien być zapisany tak: jest 1 lipca 2012 roku pracuję w firmie X na stanowisku Y, moja pensja wynosi Z zł.

 Wyrażony w ten sposób na piśmie cel łatwiej Ci będzie sobie wyobrazić, a w konsekwencji zdecydowanie łatwiej zrealizować. Wszystkie cele, które sobie wyznaczysz spisz na kartce dokładnie w taki sposób, jak jest to w powyższych przykładach. Skonstruowana w ten sposób lista celów będzie dokumentem, który dodatkowo warto opatrzyć własnoręcznym podpisem. Wydaje Ci się to błahe i nieznaczące? Nic bardziej mylnego! Wyobraź sobie sytuację, w której poleceń służbowych czy też rachunków za media nie dostajesz w formie pisemnej. Co Ci wtedy przypomina o konieczności ich wykonania? Pamięć ludzka jest nie tylko zawodna, ale także wymagająca stymulowania. Kto z nas chciałby dostać naganę za nieterminowe wykonanie zadania, czy płacić odsetki za zwłokę w opłatach? Taki dokument celów z konkretnymi datami realizacji i własnoręcznym podpisem powoduje, że do wyznaczonych sobie celów nie podchodzimy z przymrużeniem oka,
nie spychamy ich też na sam koniec wszystkich czynności jakie mamy wykonać.

Pamiętaj o pozytywnym formułowaniu celów. Sporządź pisemną listę swoich celów. Poniżej masz gotowy wzorzec! Czy magiczna lista sprawi, że zrealizuje cele?

Jeśli nie ustalasz celów dla siebie, jesteś skazany na pracowanie przy osiąganiu celów kogoś innego.

Sporządzona przez Ciebie lista celów jest bardzo ważna, ale swoimi zamierzeniami warto również podzielić się z przyjaciółmi, współpracownikami,rodziną, jednym słowem wszystkimi, których dane cele w pewien sposób dotyczą.

To kolejna różnica między celem a marzeniem, o którym zwykło się nie mówić, żeby nie zapeszyć. Co Ci da rozpowszechnienie informacji o celach? Przede wszystkim pomoże w działaniach zmierzających ich realizacji. W pojedynkę jest trudno działać,ale jeśli Twój przełożony i współpracownicy wiedzą na czym Ci zależy, łatwiej im będzie dopasować swoje działania do Twoich.

Otaczające Cię środowisko powinno być w tym momencie taką osobliwą grupą wsparcia. Przy realizacji własnych celów otoczenie będzie miało na uwadze również Twoje cele. Mówienie otwarcie o własnych zamierzeniach ma także bardzo dużą moc motywującą. Przecież skoro już wszyscy wiedzą, co chcesz osiągnąć głupio by było się z tego nie wywiązać. Zobowiązanie, które stawiamy nie tylko przed sobą, ale i przed innymi, ma zdecydowanie większą siłę. Mamy przecież świadków naszych postanowień. Żeby Twoje słowa wypuszczone w otoczenie i dokładnie spisane na piśmie nie zaginęły z Twojej pamięci najlepiej umieść listę celów w osobistym terminarzu, zeszycie, który przeglądasz najczęściej. To najlepsze miejsce na listę Twoich celów tam na pewno nie zginie i się nie zawieruszy. Oprócz wszystkich opisanych wyżej czynników przybliżających Cię do osiągnięcia celów, jest jeszcze jeden, bodajże najistotniejszy.

Wizualizacja. Każdy swój cel powinieneś jak najczęściej sobie wyobrażać, tak aby sprawiało Ci to przyjemność. Zatem wizualizuj sobie jak pędzisz nowiutkim porsche, lżejszy o 10 kg, cięższy tylko o plik pieniędzy, których nie brakuje w Twoim portfelu. Życie wydaje się lżejsze, samopoczucie dużo lepsze i nagle okazuje się, że nie spotykają nas przykre niespodzianki. Wyobrażaj sobie swoje zrealizowane cele, podobnie jak robią to sportowcy. To jeden z najlepszych czynników motywujących do osiągania celów. Wiedząc, co chcą osiągnąć wyobrażają sobie, jak będą się czuli po wygraniu zawodów lub osiągnięciu wyniku. Wyobrażają sobie atmosferę zwycięstwa, uczucie radości związanej z wygraną to pomaga im w często wręcz morderczym treningu związanym z całą masą wyrzeczeń.

Wniosek:
Podziel się swoimi zamierzeniami z otoczeniem i jak najczęściej wizualizuj sobie moment, w których osiągniesz swoje cele. Zapamiętaj: unikając planowania możesz zaplanować swoją porażkę. Planowanie celów nie zastępuje działania.

Jeśli to, co robisz nie zbliża Cię do Twoich celów, oznacza to, że Cię od nich oddala.

Twoje dotychczasowe działania zmierzające do realizacji postanowień można uznać za te o charakterze bardziej formalnym, ale przecież, to co do tej pory stanie się tak, że wszystko co chcesz osiągnąć pojawi się znikąd. Powstaje potrzeba działania, której nic nie jest w stanie zastąpić, nawet Złota Rybka.

Samo myślenie,pozytywne programowanie podświadomości pomaga, ale by osiągnąć cel trzeba wykonać pewne czynności. Planując swoje cele pamiętaj o tym, że nic nie zastąpi działania.

Jeśli przykładowo Twoim celem jest zrzucenie 10 kilogramów wagi, pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić to sprawdzenie ile ważysz teraz. Jeśli nie masz wagi to musisz dokonać zakupu tego urządzenia i to najlepiej takiego, w który w całkowity sposób ukaże zależności wagowe w Twoim ciele. Twoja nowa waga powinna pokazać Ci ile ważysz, jak procentowo przedstawia się zawartość wody czy tkanki tłuszczowej w Twoim organizmie. Im więcej informacji zdobędziesz na ten temat tym lepiej będziesz w stanie działać by schudnąć 10 kilo. Skoro już znasz swoją wagę to natychmiast udaj się do siłowni i wykup karnet, chyba że postanowisz codziennie biegać. Jeśli tak zdecydujesz się osiągnąć swój cel to zaopatrz się w dobre sportowe buty, bo w lakierkach raczej oddalisz się niż przybliżysz do celu.

Złotą zasadą, którą powinieneś się kierować niech będzie to zdanie:codziennie rób krok w kierunku realizacji swojego celu.

Pamiętaj, żeby wszystkie swoje działania rozpoczynać niemalże natychmiast i staraj się codziennie robić coś co przybliży Cię do osiągnięcia upragnionej masy ciała. Twoje działania powinny sprawić, że wzbogacisz się o nową jakość, którą będą nowe nawyki. Skoro chcesz biegać, to biegaj codziennie rano i niech stanie się tak, że będzie to dla Ciebie i Twojego organizmu tak samo istotne jak śniadanie.

Jest pewne chińskie powiedzenie: co robi Chińczyk, żeby przejść 300 mil robi pierwszy krok! Nie odkładaj działania na później, bo przecież masz jeszcze czas.

Wprowadź do swojego życia bardzo przydatną cechę, którą jest systematyczność. To nie jest takie trudne. Jeśli przez czternaście dni będziesz codziennie rano biegać, to piętnastego dnia wykonasz to tak bezwarunkowo, że nawet tego nie zauważysz. A o 10 kilo. Działanie niewątpliwie przybliża Cię do realizacji celu, ale jeśli on sam w sobie jest niespójny i niewystarczająco umotywowany widmo porażki jest bliskie.

Zadaj sobie pytanie, bardzo istotne, co takiego przyniesie mi osiągnięcie celu? To pytanie jest najlepszym źródłem motywacji, której nie może zabraknąć przy działaniach kierujących nas do celu. Działa to mniej więcej na takiej zasadzie jeśli będę szczuplejszy to będę się lepiej czuł, będę się bardziej wysypiał, będę miał więcej energii, którą będę mógł pozytywnie wykorzystać, dlatego warto było kupić wagę, buty i biegać. To wszystko przybliży Cię do zrealizowania celu. Podobnie powinno się postępować na przykład, gdy naszym celem jest opanowanie jakiegoś języka obcego. Jeśli chcemy nauczyć się języka japońskiego, tak po prostu, bo taki pomysł wpadł nam do głowy, to ciężko będzie to zrealizować. Brakuje mobilizacji, choćby takiej, że chcemy poznać kulturę Japonii, zwiedzić ten kraj, czy nawiązać kontakty biznesowe.

Te argumenty zdecydowanie silniej przemawiają do naszej podświadomości, która będzie nam przypominać o istotności realizacji naszego celu. W każdym działaniu bardzo istotna jest pozytywna i stymulująca motywacja. Z nią działa się szybciej i osiąga lepsze efekty, bez niej łatwo przekreślić sens realizacji celu. Działaj w sposób zaplanowany, a swoje wysiłki wspomóż czynnikami motywującymi. Ludzie z celami odnoszą sukcesy ponieważ wiedzą dokąd zmierzają”

Mając określoną ścieżkę doskonale widzą swój cel i swoje działanie ukierunkowują w jego stronę. Jeśli nie masz własnego celu, to tak samo jakbyś nie wiedział dokąd idziesz. Jeśli cel Twojej podróży jest określony to
wiesz, którą drogę wybrać i jak się poruszać. Dążysz do sukcesu mając przy sobie nawigację nastawioną na konkretny cel. Ona nie pozwoli Ci zabłądzić.

Możesz sobie wyobrazić, że jesteś kierownikiem budowy. Gdy ktoś Cię spyta o to, jak wysoki dom budujesz, a Ty odpowiesz, że taki na ile wystarczy cegieł ? to gwarantuję Ci, że marna Twoja robota. Jako kierownik budowy musisz podpierać swoje działania dokładnym planem, który wskaże Ci każdy parametr i rozwiązanie. To Ty odpowiadasz za to, jaki dom powstanie i czy się nie zawali. Twoim celem jest zbudowanie domu, a projekt i jego realizacja z pewnością przyczynią się do sukcesu Twojej pracy.

Pamiętaj, że planowanie jest częścią twojego sukcesu. Przejdźmy do etapu realizacji. Mamy już swoją listę celów. Leży przed nami i wyobrażamy sobie jak będziemy się czuć jak już osiągniemy nasze cele. Czujemy to przyjemne uczucie. Teraz czas przejść do planu realizacji celów. Zastanów się jak je zrealizujesz? Co zrobisz aby je osiągnąć? Niektóre z nich będą wymagały poświęceń.
Czy jesteś na nie gotowy? Jeżeli tak to zaplanuj sposoby ich realizacji i zacznij działać.Jeszcze raz powtórzę- nic nie zastąpi działania. Są dwie ważne rzeczy, które powinieneś zrobić ze swoją listą.

Po pierwsze:
naucz się z nią pracować, czyli przypominać sobie swoje cele, wizualizować oraz pamiętaj by je weryfikować. Czasem może się okazać, że nas cel jest już nie aktualny;może już nie mieć dla nas takiego znaczenia. Praca z listą to również dbanie o to, by przypadkiem nie zboczyć z obranego kursu. Masz jasny cel i wiesz dokąd zmierzasz? To pilnuj swojego celu i nieustannie motywuj się, aby go zrealizować. Nie zapominaj o weryfikacji celów. Minął rok odkąd sporządziłeś swoją listę więc pora zweryfikować ich realizację. Czy wszystkie cele udało Ci się zrealizować? Jeżeli nie, to dlaczego? Warto zastanowić się nad przyczyną i pomyśleć co przyczyniło się do takiego stanu.

Może zabrakło motywacji? Może po prostu cel stracił znaczenie. To również istotny etap realizacji swoich planów; dzięki niemu w kolejnym roku możesz uniknąć niepotrzebnych błędów.

Permalink do tego artykułu: http://justynaolowniuk.pl/planowanie-celow

1 comment

  1. Virgo

    Szanowni Panstwo,

    istotnie powyzszy artykul zawiera szereg czynnikow wplywajacych na osiagniecie celu.Jednakze te cele sa roznorakie w zaleznosci od np:od wieku w jakim jestesmy, od warunkow zycia z jakimi przystaje nam dzialac, od motywacji wewnetrznej , czasem od zapotrzebowania ktore pojawia sie nieoczekiwanie..to tylko taka mala konkluzja , ktora mi sie nasunela..

    Jestem tutaj pierwszy dzien i dlatego stopniowo wnikne w dalsze czesci , moim zdaniem bardzo interesujacych tematow i zagadnien.

    Pozdrawiam Virgo

Dodaj komentarz

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com