Podstawy edukacji i niezależności finansowej

Pełna energii zakasałaś rękawy do pracy i postanowiłaś uporządkować finanse osobiste. Jak w ogóle ugryźć ten temat? Skąd czerpać wiedzę? Wydawać by się mogło, że sprawa jest oczywista. Skoro człowiek zarabia pieniądze i wie, ile ich posiada, to jakie trudności może mieć w kontrolowaniu wydatków? Okazuje się jednak, że zarządzanie finansami to tylko pozornie rzecz prosta.

Często bowiem ludzie popadają w różnego rodzaju problemy finansowe, które mogą przejawiać się w następujący sposób:

-co miesiąc ledwie wiążą koniec z końcem, żyją od wypłaty do wypłaty;

-wydają więcej, niż zarabiają, czyli…

-…żyją ponad stan, nie mogąc odmówić sobie nadmiernej konsumpcji;

-w efekcie ciągłych pożyczek zadłużają się jeszcze bardziej;

-są sfrustrowani, ponieważ nie posiadają kapitału, dzięki któremu mogliby realizować swoje marzenia, uprawiać hobby, kształcić się i rozwijać;

-myślą krótkowzrocznie, nie przejmując się tym, że nie posiadają jakichkolwiek oszczędności na wypadek jakiegoś niespodziewanego wydarzenia;

Wszystkie przytoczone sytuacje wynikają z braku lub niedostatecznego rozwoju inteligencji finansowej, który skutkuje niemożnością osiągnięcia niezależności finansowej. Inteligencja finansowa oznacza zdolność do właściwego obchodzenia się z pieniędzmi, na którą składają się m.in. następujące umiejętności:

-planowanie finansowe;

-zarządzanie budżetem domowym;

rozumienie produktów bankowych;

-rozumienie rynku finansowego oraz zasad, jakimi się on rządzi;

-rozumienie obowiązującego prawa podatkowego;

-samodzielne podejmowanie decyzji finansowych;

-regularne oszczędzanie i inwestowanie;

-wykonywanie podstawowych obliczeń finansowych;

-zarządzanie swoimi długami.

Niektórzy mają inteligencję finansową we krwi, większość ludzi musi ją jednak nabyć na drodze do edukacji finansowej. Edukację tę warto zacząć od najmłodszych lat. Niestety, w programach nauczania polskich szkół próżno szukać tematów związanych z racjonalnym zarządzaniem osobistymi pieniędzmi. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak kształcić się we własnym zakresie.

Zdobycie niezbędnej wiedzy finansowej pozwoli Ci osiągnąć lub zbliżyć się do wolności finansowej. Niezależność finansowa oznacza, że nawet gdybyś przestała pracować, byłabyś w stanie się utrzymać i wieść życie na dotychczasowym poziomie, bez drastycznego ograniczania wydatków i odmawiania sobie przyjemności. Wolność finansową mierzy się stopniem zamożności, który wyraża się w miesiącach. Obliczysz go, dzieląc swoje zasoby pieniężne, tj. gotówkę i wszystkie Twoje oszczędności zgromadzone na kontach oszczędnościowych i emerytalnych, w lokatach, obligacjach i innych udziałach, przez miesięczne koszty życia, w skład których wchodzą stałe wydatki, zobowiązania oraz uśrednione koszty zmienne. Otrzymany wynik reprezentuje liczbę miesięcy, na jaką starczyłoby Ci pieniędzy, gdyby odcięto Ci stałe źródło dochodów.

Na koniec wspomnę jeszcze o wartości netto, która jest drugą miarą wolności finansowej i jest jeszcze łatwiejsza do obliczenia niż stopień zamożności. Budowanie wartości netto oznacza, że tworzony jest majątek. Wartość netto otrzymasz, odejmując od swojego obecnego stanu posiadania sumę wszystkich ciążących na Tobie zobowiązań. Naturalnie im większy wynik, tym lepiej. Ujemny świadczy o bankructwie, bliski zeru oznacza, że ledwo wiążesz koniec z końcem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x