Przeszłe, teraźniejsze i przyszłe emocje

W zrozumieniu emocji pomaga świadomość, że są to reakcje na coś, co stało się w przeszłości, co dzieje się teraz lub może wydarzyć się w przyszłości.

Wdzięczność, choć przeżywana w tym momencie, stanowi reakcję na coś, co wydarzyło się w przeszłości: godzinę, dzień, tydzień czy nawet lata temu. Poczucie winy, żalu i zakłopotanie są także odpowiedzią na zdarzenia przeszłe. Wszystkie mogą wpływać na obecne myśli i zachowania.
Natomiast nadzieja, optymizm i ekscytacja są emocjami przeżywanymi w chwili obecnej, ale dotyczą czegoś, co stanie się w przyszłości: jutro, za tydzień, za miesiąc. Niepokój, lek i pragnienie zemsty również stanowią odpowiedź na przyszłe możliwości. Tak  jak emocje pochodzące z przeszłości, emocje powstające w związku z przyszłymi zdarzeniami także wpływają na nasze obecne myśli i zachowania.

W chwili, gdy odnosisz się do jakiegoś doświadczenia, porzucasz teraźniejszość i przenosisz się w przeszłość.

Podobnie dzieje się, gdy rozmyślasz o przyszłości. Można powiedzieć nawet, że emocje są formą wyjścia poza teraźniejszość, choć zawsze przeżywane są tu i teraz.

Emocje są tymczasowe i przelotne. Gdy jesteś świadomy jakiejś emocji i tego, co Ci przekazuje, praktykujesz uważność. Jednak zbyt często, zamiast czerpać z nich informacje i dać im się prowadzić, pozwalamy im, żeby nas obezwładniały i wciągały w przeszłość lub przyszłość.

Smutek, na przykład, jest uwewnętrznionym wyrazem emocji związanych z poczuciem straty i bezradności. Pozytywnym celem smutku jest pomóc człowiekowi zwolnić tempo i zaakceptować stratę. Jednak smutek staje się problemem, gdy wpadasz w spiralę wciągającą Cię w otchłań depresji.
Lęk służy temu, by poradzić sobie z sytuacjami zagrożenia, w których nagle się znajdziesz.

Daje sygnał: uciekaj albo walcz.

Staje się problemem, kiedy wpadniesz w pułapkę lęku, gdy cały czas jesteś w stanie gotowości do walki lub ucieczki, zestresowany i przestraszony.

Poczucie winy pojawia się w wyniku uświadomienia sobie, że postąpiłeś lub postępujesz źle, powinno natychmiast skłonić Cię do naprawienia wyrządzonej krzywdy. Staje się problemem, gdy potrafisz jedynie powracać myślą do tego, co zrobiłeś czy czego nie zrobiłeś choć powinieneś. Wpadasz wtedy w pułapkę przeszłości.

A więc zadaniem emocji jest dostarczać błyskawicznych, treściwych informacji, które zmotywują Cię do zareagowania w sposób konstruktywny. Ale kiedy emocje zawładną Twoim umysłem, chwytają Cię w pułapkę przeszłości lub przyszłości i nie ma mowy o właściwej reakcji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x