«

»

sty 15

Przeznaczenie finansowe: małe kroki do wielkiej fortuny?

Pieniądze! To jedna z najbardziej nacechowanych emocjonalnie spraw w naszym życiu. Większość ludzi gotowa jest zrezygnować z rzeczy o wiele bardziej wartościowych od pieniędzy, aby zyskać ich więcej: pokonują własne ograniczenia, zaniedbują kontakty z rodziną i przyjaciółmi lub nawet zniszczą sobie zdrowie.

Pieniądze są potężnym źródłem łączonym w naszej kulturze zarówno z cierpieniem, jak i z przyjemnością. Zbyt często używa się ich, by mierzyć różnice w jakości życia ludzi, by powiększać przepaść między tymi, którzy mają, i tymi, którzy nie mają.

Niektórzy próbują radzić sobie z problemem pieniędzy udając, że nie mają one żadnego znaczenia, ale presja finansowa jest czymś, co dotyka nas wszystkich w każdym kolejnym dniu życia. Zwłaszcza w przypadku ludzi starszych brak pieniędzy często oznacza brak niezbędnych do życia środków.

Niektórzy ludzie sądzą, że pieniądz kryje wielką tajemnicę. Inni są przekonani, że jest on źródłem  żądzy, dumy, zazdrości, a nawet pogardy. Czym jest naprawdę? Narzędziem spełniania marzeń czy zarodkiem wszelkiego zła? Narzędziem czy bronią? Źródłem wolności, siły i bezpieczeństwa? A może tylko środkiem, który prowadzi do osiągnięcia celu?

Pieniądz jest po prostu środkiem wymiany. Pozwala nam uprościć proces tworzenia i dystrybucji dóbr w społeczeństwie. Jest udogodnieniem, które stworzyliśmy, aby dać sobie luksus specjalizacji pracy bez konieczności ciągłego martwienia się tym, czy inni uznają nasze produkty za wartościowe czy też nie.

Nauczyliśmy się wiązać z brakiem tego dobra najbardziej nas ogłupiające emocje: niepokój, frustrację, strach, niepewność, zmartwienie, złość i poniżenie, by wyliczyć tylko kilka. Jesteśmy świadkami upadku całych państw w Europie Wschodniej spowodowanego presją finansową. Czy znasz państwo, firmę albo człowieka, który nie doświadczałby stresów finansowych?

Wielu ludzi popełnia błąd, sądząc, że wszystkie kłopoty zniknęłyby z ich życia, gdyby mieli pieniądze. Nic nie może być dalsze od prawdy. Większe zarobki same w sobie rzadko powodują poczucie niezależności. Równie śmieszne jest wmawianie sobie, że większa swoboda finansowa i kontrola nad własnymi dochodami nie dałaby Ci możliwości rozwoju, dzielenia się z innymi oraz tworzenia wartości dla siebie samego i innych.

Zdobycie bogactwa jest proste. Mimo to jednak wielu ludzi nigdy go nie stworzy, ponieważ mają braki w założeniach finansowych. Mogą one mieć formę wewnętrznego konfliktu wartości przekonań albo kiepskich planów, które wręcz gwarantują niepowodzenie.

 

 

Permalink do tego artykułu: http://justynaolowniuk.pl/przeznaczenie-finansowe-male-kroki-do-wielkiej-fortuny

Dodaj komentarz

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com