«

»

wrz 12

Serce posiada swój własny „mózg”?

Serce emituje silne elektromagnetyczne pole, które stanowi część naszego ciała. W istocie pole elektromagnetyczne serca jest od 60 do 100 razy silniejsze niż mózgu i może być mierzone z pewnej odległości.

Na rytmy pola elektromagnetycznego serca wpływają także inni ludzie z naszego otoczenia. Badania wykazały, że gdy dostrajamy się do kogoś, nasze pulsy synchronizują się.

Neurokardiolodzy stwierdzili, że serce posiada własny system nerwowy, który uczy się i przetwarza informacje niezależnie od kory mózgowej. W wyniku kilku badań ustalono, że serce wysyła sygnały do mózgu, wpływając na tok naszych myśli. To ma sens, biorąc pod uwagę, że emocje często nadają ton naszym myślom.

W eksperymencie prowadzonym przez Deana Radina i Uniwerytet Nevada, jedną osobę umieszczono w pokoju badań, a drugą – znajdującą się w innym pomieszczeniu – poproszono o myślenie pozytywnych lub negatywnych rzeczy o tej pierwszej, której w tym momencie mierzono puls i ciśnienie. Osoby te się nie znały i nie mogły się widzieć. Badany, którego parametry mierzono, nie był świadomy istoty eksperymentu.

Gdy obcy myślał o pozytywnych rzeczach odnośnie monitorowanej osoby, jej puls oraz ciśnienie uspokajały się. Kiedy kierowano ku niej negatywne myśli, jej rytm serca przyspieszał, a ciśnienie wzrastało. Ciało dosłownie odpowiadało na dobre i złe wibracje.

Serce jest jasnowidzem. Badania dotyczące reakcji serca wykazały, że serce odpowiada na bodziec, zanim umysł świadomie go zarejestruje. Tak jak np. w eksperymencie przeprowadzonym przez doktora Rollina McCraty’ ego z Instytutu HeartMath, w którym 26 osobom pokazano losowo wybrane „spokojne” zdjęcia(takie jak pejzaże) lub „emocjonalne”(erotykę lub przemoc), i zbadano uczestnikom reakcję ich serc. W trakcie eksperymentu rytm serca badanych ulegał zmianie na 4.75 sekundy zanim pokazano im „emocjonalne” zdjęcia. To oznacza, że serce przeczuwa, że ma się wydarzyć coś, co niesie ze sobą ładunek emocjonalny. Reakcja polega na przyśpieszeniu lub spadku rytmu bicia.

Badania wykazały także, że serce reaguje w ten sam sposób na bodziec, który dopiero nastąpi, jak ten, który w danej chwili występuje. Innymi słowy, serce nie wątpi w przeczucia- reaguje tak samo w obydwu sytuacjach, ponieważ wie, co się stanie. Naprawdę możemy się tylko od niego uczyć!

Naukowcy z HeartMarth stwierdzili: „Serce jest bezpośrednio zaangażowane w proces przetwarzania informacji na temat bodźce o charakterze emocjonalnym, na kilka sekund przed jego wystąpieniem… wygląda na to, że serce odgrywa kluczową rolę w przewidywaniu przyszłych wydarzeń”

Serce poddaje się emocjom. Lekarze od dawna wierzą, że silne emocje wpływają na naszą fizjologię, a obecnie istnieją naukowe badania, które potwierdzają tę teorię. Np. udowodniono, że zawód miłosny może wpływać na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Ta niewydolność serca, po raz pierwszy opisana przez Japończyków jako zespół takotsubo, nazywana jest przez naukowców z Zachodu jako „zespół złamanego serca”. Jego objawy przypominają zawał serca.

Zgodnie z raportem napisanym przez Szkoły Medycznej Harvardu, zespół złamanego serca ma związek z silnym czynnikiem wywołującym stres, takim jak: wypadek, katastrofa, nagłe zajście, strach, złe wiadomości, kłótnie, strata finansowa, śmierć bliskiej osoby lub choroba. Po przeżyciu traumy dana osoba znajduje się pod wpływem tak silnego stresu, że adrenalina i inne hormony spowalniają przepływ krwi do serca, powodując tym samym powiększenie jego części. Naukowcy określają, że około 2,5% osób poddanych leczeniu z powodu przebytego ataku serca cierpiało tak naprawdę na zespół złamanego serca.

Stąd wiemy, że nasze serca są bardzo podatne na stres: Jeśli nie potrafisz otrząsnąć się z cierpienia, trudno będzie się z Tobą  komunikować. Jeśli jednak pozwolisz, by czas zaleczył Twoje emocjonalne rany wtedy Twoje serce będzie efektywnym przekaźnikiem informacji.

Nowoczesna nauka potwierdza starożytną mądrość. Badania przeprowadzone w 2014 roku wykazały, że depresja znacząco upośledza naszą intuicję. Najtrudniej dotrzeć do własnej intuicji wtedy, gdy najbardziej potrzebujesz jej przewodnictwa, by wydobyć się z kłopotów. Naukowcy twierdzą, że depresja sprawia, że trudno nam się skoncentrować, co ogranicza naszą zdolność do odbierania informacji dostarczanych nam ta drogą. Dlatego właśnie wyleczenie depresji jest dobre dla Twojego serca, życia i dla Twojej intuicji.

Permalink do tego artykułu: http://justynaolowniuk.pl/serce-posiada-swoj-wlasny-mozg

Dodaj komentarz

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com