«

»

lip 28

Słownictwo Sukcesu

” Ważnym czynnikiem jest właściwe słowo.

Ilekroć napotkamy jedno z tych naprawdę właściwych słów…

osiągamy rezultaty fizyczne i duchowo

-i to z prędkością błyskawicy.”

Słowa…Używano ich, by wywołać nasz śmiech i płacz. Mogą ranić, ale mogą też leczyć. Ofiarują nadzieję i zniszczenie. Za pomocą słów możemy odczuć nasze najszlachetniejsze intencje i poznać najskrytsze pragnienia.

W całej historii ludzkości najwięksi przywódcy i myśliciele wykorzystywali potęgę słów, aby zmieniać nasze emocje, pozyskać nas dla swojej sprawy i kształtować losy świata. Słowa tworzą nie tylko uczucia, lecz również działania. A z naszych działań bierze się wynik całego naszego życia.

Większość przekonań formowana jest przez słowa – i również słowa mogą je zmieniać. Wielu z nas doskonale zdaje sobie sprawę z olbrzymiej roli, jaką odegrały słowa w historii naszego kraju, wie, z jaką siłą poruszają nas wielcy mówcy. Jednak niewielu ludzi uświadamia sobie własną siłę płynącą z wykorzystania tych samych słów. A przecież słowa dają nam możliwość głębokiego poruszania samych siebie, rzucania sobie wyzwania, dodawania odwagi i podtrzymywania na duchu, pozwalają nam poderwać się do działania i czerpać jak najwięcej bogactw z daru, którym jest życie.

Skuteczny dobór słów opisujących nasze życiowe doświadczenia może wzmóc nasze najlepsze emocje. Zły dobór tych słów może nas zniszczyć równie pewnie, jak szybko. Większość z nas dobiera słowa podświadomie. Po omacku znajdujemy drogę w wielkim labiryncie dostępnych nam możliwości. Powinieneś już teraz zdać sobie sprawę z siły, jaką dadzą Ci mądrze dobierane słowa.

Jednak większość z nas nie dostrzega faktu, że słowa zwykle przez nas dobierane mają wielki wpływ na sposób w jaki komunikujemy się sami z sobą, a więc w konsekwencji na wszystko, czego doświadczamy.

Słowa mogą ranić nasze ego albo rozgrzewać serca. Możemy natychmiast zmienić jakiekolwiek doświadczenia emocjonalne, po prostu używając nowych słów do ich opisania. Jednak jeśli nie opanujemy słów, jeśli pozwolimy, by ich wybór zależał wyłącznie od podświadomego nawyku, możemy zaciemnić doświadczenia całego życia. jeśli wspaniałe, doświadczenie opisujesz słowami „dość dobre”, zmniejszasz płynące z niego bogactwo i upraszczasz je, w ograniczony sposób wykorzystując słownictwo.

Ludzie o ubogim słownictwie prowadzą ubogie życie emocjonalne. Ludzie wykorzystujący całe bogactwo słów dysponują olbrzymią paletę barw, by malować swoje doświadczenia nie tylko dla innych, lecz również dla siebie.

W przypadku większości ludzi problem nie polega na zasobie słownictwa, lecz raczej na wyborze słów, którego dokonują. Wielokrotnie używamy słów „na skróty” i często te skróty skracają nas też emocjonalnie. Aby świadomie kontrolować własne życie, musimy nieustannie oceniać i poszerzać nasz świadomy zasób słów w taki sposób, by prowadziły nas one w pożądanym kierunku, a nie tam, dokąd nie chcemy dojść. Musimy dostrzec, że język pełen jest wyrazów, które poza swoim dosłownym znaczeniem niosą określoną intensywność emocjonalną. Jeśli na przykład przyzwyczajasz się do nadużywania słowa „nienawidzić”, będziesz go używał mówiąc, że nienawidzisz swojej fryzury, nienawidzisz swojej pracy, nienawidzisz określonych czynności. Czy nie sądzisz, że zwiększa to intensywność Twoich negatywnych emocji o wiele bardziej niż na przykład „wolę coś innego”?

Permalink do tego artykułu: http://justynaolowniuk.pl/slownictwo-sukcesu

Dodaj komentarz

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com