«

»

cze 25

Sprzedaż podświadoma

Ile razy zdarzyło Ci się kupić coś, o czym wiedziałeś, że nie jest Ci to potrzebne, albo nie możesz sobie na to pozwolić, lecz podświadomie wyobrażałeś sobie przyjemne i pozytywne emocje, które staną się Twoim udziałem, gdy już to kupisz? Większość ludzi zrobiła to nie raz. I jest to normalne.

Pozornie sprawa wydaje się prosta – ludzie kupują Twoje produkty i usługi, bo potrzebują tego, co im oferujesz. Ale, czy naprawdę? Zadaj sobie pytanie, czego najbardziej chcesz, gdy decydujesz się np.: kupić szybki, luksusowy i nowoczesny samochód? Czy to oznacza, że potrzebujesz tylko zmiany środka transportu? Nie, chodzi tu o coś zupełnie innego. Prawdziwym i głęboko chowanym powodem zakupu jest chęć poczucia sukcesu, chęć poczucia luksusu wolności i prestiżu. Chcesz doświadczyć żywych emocji, które dostarczą Ci pewności, że zrobiłeś coś niesłychanie przyjemnego i ważnego dla siebie. Tak naprawdę ludzie kupują, by zmienić sytuację, w jakiej się znajdują na taką, w której chcą się znaleźć. Nie kupujemy po prostu produktu, kupujemy uczucia, emocje a nawet wyobrażenia, jakich możemy doznać na swój temat posiadając ten produkt.

A towar czy usługa to jedynie wehikuł, który pozwala przenieść się z obecnej sytuacji do sytuacji lepszej. Co ciekawe zasada ta działa nie zależnie od tego, czy jest to zwykły człowiek kupujący tabliczkę czekolady, czy też korporacja składająca wielomilionowe zamówienie na system komputerowy. Według przeprowadzonych badań, 95% rzeczy, które kupujemy nie jest jedynie czymś, czego potrzebujemy, jest zazwyczaj tym, co chcemy, pragniemy, a nawet pożądamy mieć lub robić. A pozostałe 5% to, logika umysłu racjonalnego, która potrzebna jest, aby mądrze i bardzo rozumowo uzasadnić wybór, jaki niestety, już wcześniej zapadł w podświadomości. To taka sztuczka, taki trik, który serwujemy sobie często nieświadomie, we własnych umysłach.

Zresztą przypomnij sobie żywo tę sytuację, w której nagle sam poczułeś, że musisz coś kupić, że musisz wejść w posiadanie tego czegoś. Wiesz jak to czasami jest, kiedy trafisz na coś, co budzi w Tobie absolutną fascynację, patrzysz na to i czujesz niepohamowaną chęć, aby zdobyć to, aby mieć to szybko, a twój wewnętrzny głos mówi Ci „kup to, kup to, kup to TERAZ!”. Po prostu nie możesz się powstrzymać, a po wyrazie swojej twarzy widzisz, jakie narastające zadowolenie. Aż, raptem w najbardziej fantastycznym nastroju i w dodatku z zapakowaną torbą wędrujesz szczęśliwy do domu. Mało tego, jeszcze wczoraj nie wiedziałeś, że to coś istnieje a dziś musiałeś to mieć i to od razu!

Teraz, aby wszystko miało ręce i nogi, by było dobrze poukładane Twój świadomy umysł dokonuje istnej akrobacji, bo przecież musi dobrze uzasadnić tak ważny zakup, którego koniecznie „potrzebowałeś”. Prawda? I co robi? Wymyśla różne dobrze brzmiące argumenty, że to taka okazja, świetna promocja.

Jak wykorzystać to podczas sprzedaży? Kiedy najpierw poruszysz emocje i uruchomisz nieświadome procesy decyzyjne klienta, a potem dostarczysz dobre, logiczne uzasadnienie zakupu to – podświadomość klienta zamknie za Ciebie sprzedaż. Jeśli chcesz, aby ludzie wracali do Ciebie i do tego, aby jeszcze innych namawiali do zakupu w Twojej firmie, musisz jednocześnie wytworzyć pozytywne skojarzenie związane z Tobą i produktem, który oferujesz tak, że na samą myśl o Tobie i Twojej firmie czują dreszcz emocji i nieodpartą chęć kupowania u Ciebie więcej.

Naucz się, jak sterować tymi procesami, jak wytwarzać nastrój kupowania i zacznij tworzyć przewagę tam, gdzie oczekujesz jej najbardziej! Prawda jest taka, że produkt rzadko sprzedaje się sam i trudno oszacować jak wielkie straty ponoszą firmy, w których nadal się wierzy, że sama wiedza i dobry pomysł wystarczy, żeby sprzedawać. Sukces w prawdziwym marketingu i sprzedaży zależy przede wszystkim od siły perswazji, wykorzystania procesów umysłowych oraz umiejętności skutecznego wywierania wpływu na decyzje, myśli i emocje innych.

Permalink do tego artykułu: http://justynaolowniuk.pl/sprzedaz-podswiadoma

Dodaj komentarz

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com