«

»

sty 25

Strach powstrzymuje od działania, działanie uwalnia od strachu.

Chcesz żyć wygodnie?
Rób to, co powinieneś,
a nie to, co Ci się podoba.
Sukces zrujnował już wielu ludzi.
Ben Franklin

Ty i ja mamy jedną cechę wspólną – zostaliśmy uwarunkowani przez środowisko, nad którym nie posiadaliśmy kontroli. Nasze wczesne dzieciństwo, dla większości z nas przed 7 rokiem życia, ma na nasz obecny sukces znacznie większy wpływ niż jakikolwiek inny pojedynczy czynnik.

Większość psychologów zgadza się z tym, że to właśnie w wieku 7-8lat decydujemy o tym, jakiego rodzaju ludźmi jesteśmy, kim będziemy, jaki odzew będzie nam dawał otaczający świat lub jak będzie na nas reagował, jakie będzie otoczenie i ludzie, z którymi się spotkamy.Nie wybieraliśmy swoich rodziców, daty i miejsca urodzenia, płci i koloru skóry. Te cechy fizyczne i geograficzne zostały nam dane wówczas, gdy rozpoczynaliśmy życie. Nie urodziliśmy się natomiast jako jednostki pozytywne lub negatywne, zdyscyplinowane lub entuzjastyczne, ani też jako sprzedawcy, kierownicy czy lekarze.

Przyszliśmy na świat tacy sami – nagie dzieci bez dobrych i złych przyzwyczajeń. Zostaliśmy „wystawieni” na nasze otoczenie: rodziców, dziadków, nauczycieli, przyjaciół i społeczeństwo, co wytworzyło w nas pewien umysłowy obraz nas samych. Ukształtowaliśmy nasz sposób myślenia i fizyczne przyzwyczajenia. Nie mogliśmy wybrać tamtych okoliczności, a one teraz wywierają wielki wpływ na nas i na nasze codzienne działania.

Badania przeprowadzane na zwierzętach doświadczalnych wyraźnie pokazują, w jaki sposób uwarunkowania środowiskowe mogą ukształtować zachowania na zawsze, bądź do czasu, kiedy nie zostaną wytworzone nowe warunkowe przyzwyczajenia.

Kanadyjscy uczeni umieścili w tym samym akwarium szczupaka i ławicę maleńkich cierników, oddzielając je szklaną przegrodą. Szczupak, po wielokrotnych próbach zakończonych zderzeniami ze szklaną przegrodą, zrezygnował w końcu z chęci dostania się do drugiej połowy zbiornika i zapatrzony w cierniki za szybą, pływał w swej części szczęśliwy, choć głodny. Wówczas usunięto szklaną przeszkodę. I zgadnij, co się stało? Masz rację. Szczupak nadal pozostawał po swojej stronie ?wyimaginowanej przegrody?. 

Czy byliście kiedyś w cyrku i widzieliście dorosłego olbrzymiego słonia przywiązanego do drewnianego słupa cienką liną? Każdy zastanawia się, dlaczego słoń nie wyrwie z ziemi słupa, nie zerwie liny i nie wydostanie się na wolność. A on nie może tego zrobić z bardzo prostego powodu. W dzieciństwie został uwarunkowany, jeszcze jako mały słonik, że nie wolno się włóczyć. Trzymany był na stalowym łańcuchu przykutym do stalowego, wbitego na metr w ziemię uwiązu. Teraz nawet nie próbuje się ruszyć. Dlaczego? Ponieważ jego obecne postępowanie nadal jest kontrolowane przez wcześniejsze uwarunkowania. 

Inny przykład. Włóż pchły do słoja i obserwuj, jak skaczą, uderzając od wewnątrz w pokrywę słoja. Po pewnym czasie zauważysz, że pchły będą skakały nadal, ale niżej – nie dotykając pokrywy! Uwarunkowały się same, aby nie skakać zbyt wysoko. A teraz zdejmij pokrywę! Pchły mogłyby wyskoczyć na zewnątrz, a jednak tego nie robią. Ich obecne zachowanie oparte jest na poprzednich warunkujących je doświadczeniach.

Niestety, Ty i ja jesteśmy jak szczupak, pchły i słoń. Wmówiono nam lub wmówiliśmy sobie sami pewne rzeczy o życiu i o nas, ktore często nie są prawdziwe. Są to półprawdy albo sformułowania negatywne.
Tymczasem wiele naszych bieżących działań wynika z wcześniejszych doznań i uwarunkowań.
Innym, bardziej naukowym sposobem ujęcia tego zagadnienia jest prześledzenie wyników badań, jakie prowadzili psycholodzy. Zgodnie z ich teorią, w dniu, w którym się rodzisz, włączają się w Twojej głowie trzy magnetofony. Zostały one oznaczone jako role osobnicze:
– rola rodzica,
– rola dorosłego,
– rola dziecka.
Te magnetofony rejestrują wszystko, co dzieje się wokół Ciebie oraz w Tobie w związku z emocjami, jakie odczuwasz i doświadczeniami, ktore stają się Twoim udziałem. Owe emocje i doświadczenia są stale
przechowywane w podświadomości po to, aby można je było ? w razie potrzeby – natychmiast przywołać. Problem polega na tym, że większość tego, co w dzieciństwie przyswoiliśmy sobie poprzez własną naukę i wpojone zachowania,dorosłemu człowiekowi nie jest niezbędna. A na dodatek mnóstwo przechowywanych przez nas informacji nie jest prawdą lub nie działa w naszym dobrze pojętym interesie człowieka dojrzałego.

Permalink do tego artykułu: http://justynaolowniuk.pl/strach-powstrzymuje-od-dzialania-dzialanie-uwalnia-od-strachu

Dodaj komentarz

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com