Uważne myślenie

Bądź świadomy przepływających myśli, ale pozwól im odpływać, nie zatrzymuj ich i nie skupiaj się na nich.

Twój umysł jest bytem w samym w sobie. Nie da się łatwo kontrolować. Przypomina telewizję: przeskakuje z kanału na kanał, zacina się lub nie daje się przełączyć. Pilot gdzieś się zgubił i Twój umysł, niczym kanał, którego nie można zmienić, w kółko odgrywa te same sceny lub poświęca jednej sprawie parę sekund i natychmiast przeskakuje do innej.

Jeśli potrafisz uspokoić swój umysł, to znaczy, że udało Ci się znaleźć pilota i wyszkolić.

Tak czy inaczej, Twój umysł będzie wędrował. Taka jest jego natura. Będzie wpadał w pułapki, które odciągają go od pełnego skupienia się na teraźniejszości. To właśnie pułapki umysłu zwabią Cię w przyszłość lub zwiążą w przyszłości.

Samo uświadomienie sobie pułapek umysłu świadczy o byciu uważnym. Następnym krokiem jest wyzwolenie się z nich.

Jest to proces, w którym musisz być cierpliwy i nie oceniać źle, gdy mimo wszystko wpadniesz w jakąś pułapkę. Naucz się akceptować, że miewasz słabsze momenty, gdy Twój umysł łatwiej ulega rozproszeniu lub powraca do starych schematów. W takich chwilach po prostu sprowadź go z powrotem do tu i teraz. Uświadomienie sobie ,że dzięki błądzeniu umysłu możemy nauczyć się zatrzymywać i być obecnym w samym środku wszystkiego, co dzieje się wokół nas.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x