«

»

cze 16

Zarządzanie domowym budżetem

Budżet domowy to zasadniczo nic innego jak zestawienie Twoich przychodów i wydatków w ujęciu dziennym, tygodniowym, miesięcznym, kwartalnym i ostatecznie rocznym. Systematyczne prowadzenie budżetu domowego niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki niemu możesz sprawdzić, gdzie najczęściej robisz zakupy i czy dokonywane wybory są korzystne dla Twojego portfela. A może jednak przepłacasz i powinnaś wybrać tańszą alternatywę, która jest w zasięgu Twojej ręki, a jedynym powodem, dla którego robisz zakupy w punkcie tym, a nie innym, jest przyzwyczajenie. Większość grzechów finansowych ma swoje korzenie właśnie w bezrefleksyjnej rutynie. W nieco szerszym ujęciu, jeśli podzielisz swój budżet na przemyślane kategorie, zobaczysz, na którą z nich wydajesz najwięcej. Potocznie mówi się o takich kategoriach jako o potencjalnych finansowych „czarnych dziurach”, ponieważ pochłaniają znacznie więcej pieniędzy, niż powinny.

Dzięki zwiększonej świadomości finansowej łatwiej zaplanujesz odpowiednie oszczędności.

Efektywne zarządzanie budżetem domowym opiera się w grupie czterech podstawowych czynności:

-Okresowa rewizja ustalonych kategorii

-Zbieranie paragonów i zapisywanie wydatków;rejestrowanie przychodów

-Analizowanie danych, identyfikacja „czarnych dziur”

-Planowanie krótko- i długoterminowe(wyznaczanie celów finansowych)

Jest to proces cykliczny, powtarzalny. Każdy jego składnik jest istotny. Jeśli pominiesz którykolwiek z nich, Twój budżet domowy nie będzie spełniał swojej funkcji. Dlatego nie lekceważ żadnego z etapów- od prostego gromadzenia danych, przez ich analizę, wyciąganie konkretnych wniosków i planowanie.

Istnieje niezliczona liczba metod, które zapewnią Ci skuteczne prowadzenie budżetu domowego. Najważniejsze, by wybrane przez Ciebie rozwiązanie spełniało Twoje oczekiwania i było tak proste w obsłudze, jak to tylko możliwe. Dzięki temu nie zniechęcisz się już na starcie. Jeśli jesteś na bakier z komputerem, nie przejmuj się, pozostań przy tradycyjnym ołówku i kartce papieru. Kup duży notatnik i w nim notuj wpływy i wydatki.

Osobiście korzystam ze specjalnie przygotowanego arkusza kalkulacyjnego. Nie trzeba w tym celu kupować drogiego oprogramowania biurowego, istnieją bowiem darmowe zamienniki, wcale nie gorsze od komercyjnych wersji tego typu programów. Jeśli nie stać Cię na zakup pakietu MS Office, ratunkiem może okazać się ściągnięcie z internetu oprogramowania OpenOffice.

Istnieją ponadto różnego rodzaju aplikacje mobilne, internetowe i programy desktopowe, które instaluje się na dysku twardym komputera. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Zarówno wadą, jak i zaletą jest to, że najczęściej oferują gotowe zestawy kategorii, nie musisz więc sama ich wymyślać. Niektórych z nich nie będziesz jednak w stanie usunąć czy w jakikolwiek sposób zmodyfikować, dlatego swoboda w ustaleniu spersonalizowanych kategorii może być ograniczona.

Budżet domowy możesz prowadzić w pojedynkę. Jeśli jednak chcesz poznać rzeczywiste koszty życia Twojej rodziny, warto zaangażować w jego prowadzenie również pozostałych domowników. Jak ich do tego nakłonić?

Przede wszystkim nie rób niczego na siłę, nie bądź gwałtowna i nie krytykuj ich dotychczasowego sposobu obchodzenia się z pieniędzmi. Możliwe, że odbiorą to jako osobisty atak, a nie chęć uświadomienia i niesienia pomocy. Raczej podpowiadaj, jak poprawiać błędy, i wyjaśniaj dlaczego pewne zachowania są niekorzystne dla domowego budżetu, wskaż alternatywę. Angażuj domowników, prosząc o poradę, np. do jakiej kategorii zakwalifikować dany wydatek. Postaraj się ich przekonać, że jeśli każde z Was będzie przestrzegać wspólnie wypracowanych zasad dotyczących wydawania pieniędzy, będziecie w stanie lepiej zaplanować np. wymarzone wakacje.

Ustal też od razu, z jaką dokładnością będziesz prowadzić budżet domowy. Czy będziesz rozliczać z każdego grosza, czy może jednak pozwolisz sobie na jakiś margines błędu? Czy coś się stanie, jeśli w skali miesiąca „zgubisz” w zestawieniu kwotę rzędu 3,5,10 zł?

Staraj się prowadzić budżet domowy regularnie. Niektórzy notują wpływy i wydatki codziennie, inni zbierają kwity i zasiadają do uzupełniania budżetu domowego dopiero ostatniego dnia miesiąca. Polecam sporządzać bilans raz w tygodniu, najlepiej w weekend, kiedy masz nieco więcej czasu. pozwoli Ci to być na bieżąco z wydatkami, łatwiej też przebrnąć przez stertę paragonów z tygodnia niż z całego miesiąca. Codzienne uzupełnianie budżetu domowego może być z kolei uciążliwe i nużące.

 

 

 

Permalink do tego artykułu: http://justynaolowniuk.pl/zarzadzanie-domowym-budzetem

Dodaj komentarz

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com