Zmień swój umysł

Pamiętaj, że każda myśl lub działanie tworzy w mózgu ścieżkę neuronalną.

Kiedy wypracujesz sobie nawyk myślenia w określony sposób, staje się on ustawieniem domyślnym. A więc im częściej w głowie pojawia Ci się konkretna myśl lub schemat, tym bardziej umacniasz tę ścieżkę neuronalną i tym większa jest szansa, że nią znowu podążysz.

Dobra wiadomość jest taka, że wykorzystując ten sam mechanizm powtarzania, możesz uwolnić się od niekonstruktywnych schematów i wypracować nowe, pomocne sposoby myślenia. W którymś momencie przyjąłeś konkretne schematy myślenia i postępowania, które z czasem stały się automatyczne. To naturalna konsekwencja funkcjonowania mózgu. Możesz wykorzystać ów mechanizm na swoją korzyść i wypracować nowe, dowolnie przez siebie wybrane schematy myślenia i działania.

Lampart nie ma wpływu na swoje cętki, ale ty lampartem nie jesteś i możesz się zmienić. Jesteś w stanie nauczyć się myśleć w sposób bardziej otwarty i elastyczny. Twój umysł jest gotowy na to wyzwanie.

Twój umysł jest niesamowity!

Mieszczą się w nim wszystkie świadome i nieświadome procesy i aktywności mentalne. Potrafi rozumować, argumentować, myśleć i pojmować. Postrzega, analizuje i ocenia. Potrafi współodczuwać i współczuć. Odpowiada za siłę woli, intencje, wybory i decyzje. Twój umysł potrafi planować, fantazjować, śnić i przewidywać. Może zwodzić, martwić się, zapamiętywać i zapominać.

Badania dowodzą, że uważność może zmienić fizyczną strukturę mózgu.

Skany mózgu osób regularnie praktykujących uważność wykazują zwiększoną grubość obszarów mózgu odpowiadających za zdolność koncentracji uwagi i przetwarzanie wrażeń zmysłowych.

W przypadku jednego z obszarów substancji szarej wzrost jej grubości jest bardziej wyraźny u osób starszych niż młodszych. Zdaniem Sary Lazar, psycholog z Harwardzkiego Uniwersytetu Medycznego, prowadzącej wspomniane badania:”Zgromadzone dane sugerują, że medytacja zwiększa plastyczność kory mózgowej u dorosłych, w obszarach mózgu odpowiadających za procesy poznawcze i przetwarzanie bodźców emocjonalnych oraz za ogólne samopoczucie”. Lazar uważa także, że „struktura dorosłego mózgu może ulec zmianie w wyniku regularnej medytacji”.

Pomijając choroby degeneracyjne, mózg nigdy nie traci zdolności do uczenia się i zmiany, ponieważ cechuje się plastycznością i nieustannie „formatuje” się na nowo. Niezwykłość uważności polega na tym, że reorganizuje sieci neuronalne. Ta zdolność jest wrodzona, możesz tak kierować  swoim umysłem, by sam siebie tworzył.

Mózg składa się z trzech części: mózgu gadziego, układa limbicznego i kory nowej, które wykształciły się w poszczególnych stadiach ewolucji. Każda z tych struktur pełni ważną rolę.

Mózg gadzi i układ limbiczny reagują instynktownie na otaczający świat, poza kontrolą świadomości i bez udziału myśli. W rzeczywistości reakcje limbiczne są głęboko wpisane w nasz system nerwowy, przez co trudno je ukryć. Reakcje limbiczne odzwierciedlają nasze uczucia, postawy i intencje. Emocje, takie jak strach, poczucie winy, złość i pobudzenie, są w stanie zawładnąć umysłem.

Neocortex – kora nowa – odpowiada za wyższe czynności poznawcze, myślenie, pamięć i rozumowanie. Podstawową funkcją kory nowej jest koncentracja i uwaga. Skoncentrowana uwaga wycisz aktywność neuronalną, pochodzącą z układu limbicznego. Umysł staje się spokojniejszy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x