«

»

kwi 19

Zmień swoje myślenie

Wiemy już, że dzięki byciu bardziej  świadomym codziennych wydarzeń i powiązanych z nimi, lub niepowiązanych, myśli oraz uczuć, zaczniesz rozpoznawać pułapki myślowe, które są przeszkodą w praktyce uważności.

Istnieją również inne techniki ćwiczenia mózgu, które pomagają zmienić sposób myślenia. Zmiana tego, co robisz, może zmienić to, jak myślisz. Dzięki modyfikacji czy przełamaniu choćby mało znaczących, rutynowych czynności na mózg zaczynają działać nowe bodźce i aby przystosować się do tych zmian, tworzy on nowe ścieżki neuronowe.

Nowe działania i doświadczenia, zmuszające do wyjścia poza strefę dotychczasowego komfortu, to dobry sposób, by ćwiczyć mózg w nowych sposobach myślenia i stać się otwartym. Gdy myślisz i zachowujesz się w sposób inny niż zwykle, wychodzisz jeszcze jednemu aspektowi uważności- umysłowi początkującego.

Zamiast reagować na zdarzenia w stary, nawykowy sposób- tak samo jak do tej pory- umysł początkującego pomaga zobaczyć świat w nowym świetle i działać inaczej.

Umysł początkującego wymaga tylko tego, żeby odłożyć na bok przekonania, wrażenia z przeszłości, oceny i wnioski, do których kiedyś doszedłeś.

Pielęgnuj nawyk bycia otwartym na nowe możliwości i umiejętność dostrzegania nowych treści w dobrze Ci znanych sytuacjach. Obserwacja czegoś nowego powoduje, że wzrasta świadomość tego, co właśnie się wydarzy, i poczucie bycia tu i teraz.

Puść sobie ulubiony utwór muzyczny. Zachowując umysł początkującego, wysłuchaj tej muzyki tak, jakbyś słyszał ją po raz pierwszy. Wybierz element, w który zwykle się nie wsłuchujesz- takt, melodię, słowa czy brzmienie konkretnego instrumentu. Słuchaj dalej tego utworu i zanurz się w nim skupiając się na wybranym przez siebie nowym elemencie.

Zwykle, kiedy pomyślisz, że coś jest Ci znane, stajesz się nieuważny i przestajesz zwracać na to uwagę. Bardzo wiele tracisz, przeżywając w wiecznie ten sam sposób różne zdarzenia i spotkania z ludźmi. Umysł początkującego pozwala Ci podejść do wszystkiego na nowo.

Reagowanie na znajome sytuacje, doświadczenia czy zdarzenia w utarty, nawykowy sposób uniemożliwia świadomą obecność tu i teraz i sprawia, że żyjesz w przeszłości.

Zacznij dzisiaj, spójrz na wszystko z nowej perspektywy. Wysiłek zauważania czegoś nowego w każdej sytuacji powoduje, że zostawiasz przeszłość za sobą, a sam jesteś obecny tu i teraz. Co rzuca Ci się w oczy, kiedy wchodzisz do domu, biura, sklepu, do dentysty czy gabinetu lekarskiego? Co zauważasz? Jak jasne jest to pomieszczenie? Jak pachnie?

Czy Twoja droga do pracy jest identyczna jak wczoraj? Jakie widzisz różnice? Gdy masz świeże spojrzenie na świat, za każdym razem dostrzegasz coś innego: pogodę, plamy światła padającego na budynki, ludzkie twarze.

Im więcej nowych aspektów rzeczywistości dostrzegasz, tym bardziej obecny jesteś tu i teraz.

Umysł początkującego pomoże Ci zwolnić tempo, doświadczać życia tu i teraz.

Za każdym razem, gdy przestajesz myśleć o tym, jak życie powinno wyglądać, i cieszysz się nim, jakie jest, wzmacniasz ważne połączenia w swoim mózgu. Za każdym razem, gdy spojrzysz na trwającą właśnie chwilę z ciekawością i zainteresowaniem, tworzysz nowe ścieżki neuronalne. Umysł początkującego może przeobrazić sposób, w jaki przeżywasz życie. Sprawia, że staje się ekscytujące i zaskakujące, a Ty czujesz się młody i masz ochotę się uczyć.

Permalink do tego artykułu: http://justynaolowniuk.pl/zmien-swoje-myslenie

Dodaj komentarz

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com