Słownictwo emocjonalne

Wykorzystanie naładowanych emocjonalnie słów może w magiczny sposób zmienić stan, w którym znajdujesz się Ty sam albo ktoś inny. Weźmy na przykład słowo”dobry”  i „uczciwy” w porównaniu ze słowami „nienaganny” i „prawy”. Zwrot „poszukiwanie doskonałości” jest z całą pewnością o wiele intensywniejszy od zwrotu”próba lepszego działania”.

Zmieniając tylko swoje nawykowe słownictwo- słowa, których regularnie używasz do opisania własnych emocji- możesz w jednej chwili zmienić swoje myśli i uczucia, zmienić swoje życie.

Sytuacja, która po raz pierwszy wzbudziła we mnie to przekonanie, wystąpiła kilka lat temu podczas pewnego spotkania. Towarzyszyli mi wtedy mój szef, partner biznesowy i dobry przyjaciel. Mniej więcej w połowie spotkania otrzymaliśmy złą wiadomość. Ktoś, z kimś prowadziliśmy negocjacje, w oczywisty sposób „chciał nas nieuczciwie wykorzystać”. Udało mu się zaburzyć spójność naszych argumentów i wydawało się, że jest dzięki temu górą. Najdelikatniej mówiąc, rozzłościło mnie to i zasmuciło. Ale mimo to zauważyłam, jak różnie dwaj siedzący obok mnie ludzie zareagowali na tę samą informację.

Mój szef stracił panowanie nad sobą i wpadł w furię, podczas gdy mój partner biznesowy wydawał się ledwie poruszony całą sytuacją.

Jak to się stało, że każdy z nas trzech, usłyszawszy o czymś, co wszystkich nas tak samo dotyczyło, zareagował tak różnie? Uczciwie mówiąc, intensywność reakcji mojego szefa wydawała mi się nieproporcjonalna do tego, co się stało. Ciągle powtarzał, jaką wściekłość i furię w nim to budzi.

Kiedy spytałam go, co dla niego oznacza stan wściekłości, i poprosiłam, by wyjaśnił, dlaczego pozwala sobie na tak wielką intensywność tego uczucia, przez zaciśnięty zęby odpowiedział: „Kiedy jesteś wściekły, stajesz się mocniejszy, masz siłę do działania, możesz sprawić wszystko!”. Uznawał uczucie wściekłości za sposób na wydobycie się z cierpienia i zyskanie przyjemności wynikającej z poczucia, że panuje nad sytuacją.

Następnie zadałam sobie kolejne pytanie: Dlaczego mój przyjaciel zareagował na tę samą sytuację niemal bez żadnych emocji? „Nie wydajesz się tym wszystkim zbytnio przejęty. Czy w ogóle cię to nie zdenerwowało?” – spytałam. „Jak możesz powstrzymać wściekłość?”- dodał szef. Mój przyjaciel odrzekł po prostu: „To nie jest warte mojego zdenerwowania”.

Kiedy to powiedział, zdałam sobie sprawę z faktu, że przez wszystkie lata naszej znajomości nigdy nie widziałam, by coś wyprowadziło go z równowagi. Spytałam, co znaczą dla niego gniew i zmartwienie. „Człowiek, który się wścieka, traci kontrolę nad sobą”- usłyszałam. „To ciekawe. A co się dzieje, kiedy tracisz kontrolę nad sobą?”- pytałam dalej, a on odpowiedział natychmiast: „Wygrywa Twój przeciwnik”.

Słowa, które łączymy z naszymi odczuciami, stają się naszym doświadczeniem. Dlatego musimy świadomie dobierać słowa, opisując nasz stan emocjonalny, albo zostaniemy ukarani większym cierpieniem, niż mogłoby to wynikać z danej sytuacji.

Słowa są – literalnie- reprezentacją naszych życiowych doświadczeń. Jako symbole odbieranych przez nas wrażeń, zmieniają naszą percepcję i uczucia. Skoro trzy osoby po przeżyciu dokładnie tej samej sytuacji odczuwają zupełnie co innego: wściekłość, złość, rozdrażnienie, jest oczywiste, że odczucia ulegają zmianie na skutek tłumaczenia, jakiego każda z tych osób dokonała. Ponieważ słowa są naszym podstawowym narzędziem interpretacji, czyli tłumaczenia, sposób, w jaki określamy nasze przeżycia, natychmiast zmienia odczucia powstające w systemie nerwowym. Musisz pamiętać, że słowa naprawdę powodują skutki biochemiczne w naszym organizmie.

Jeśli w to wątpisz, to chciałabym, abyś się przekonał, czy istnieją słowa, które, użyte przez kogoś innego, natychmiast wywołują Twoją reakcję emocjonalną. Jak się czujesz, kiedy ktoś ubliża Ci kierowany rasizmem? Albo gdy ktoś określił Cię pewnym brzydkim słowem, czy nie spowodowało to zmiany Twojego stanu emocjonalnego? 

Czy czujesz się tak samo, kiedy ktoś nazywa Cię aniołem lub geniuszem? Czy napięcie wywoływane przez każde z tych słów nie jest różne? Wszyscy łączymy olbrzymie cierpienie z pewnymi słowami. 

Jeśli chcesz zmienić swoje życie i kształtować własny los, musisz świadomie dobierać używane słowa i nieustannie dążyć do poszerzania możliwości ich wyboru. Jest to bardzo ważne, abyś zdał sobie sprawę z faktu, że słowa kształtują nasze przekonania i wpływają na podejmowane działania. Bez znajomości siły słów niemożliwa jest znajomość człowieka.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x