podświadomość,  Psychologia

Czy umiesz rozpoznać swoje uczucia

Wszystkim pułapkom umysłu- obwinianiu innych, wyciąganiu pochopnych wniosków, myśleniu tunelowemu- towarzyszą emocje, takie jak zmartwienie, niepokój, złość, poczucie winy, lęk itd. W jaki sposób emocje są związane z uważnością? Po pierwsze, wyjaśnijmy sobie, czym są emocje. Większość ludzi twierdzi, że emocje i uczucia to to samo. W rzeczywistości uczucia są jedynie jednym z aspektów emocji. Każda emocja składa się  trzech aspektów: myśli, zachowania i odczuć. Te myśli, zachowania i fizyczne odczucia, wchodząc ze sobą, tworzą emocje.

Aspekt behawioralny: ten aspekt stanowi zewnętrzną ekspresję emocji. To jest to, co robisz lub czego nie robisz, doświadczając jakiejś emocji. Jeśli, na przykład, martwisz się, że możesz stracić pracę, możesz podjąć jakieś działanie, udać się na rozmowę do związków zawodowych lub zacząć planować własny biznes. Z drugiej strony, zmartwienie może Cię paraliżować do tego stopnia, że nie zrobisz nic.

Aspekt poznawczy: ten aspekt dotyczy Twoich myśli. Stanowi wewnętrzną składową emocji- świadomy i subiektywny jej aspekt. Jeśli martwiłeś się utratą pracy, Twoje myśli mogły krążyć wokół przekonania: „Nigdy nie dostanę innej roboty”. Bądź też mogłeś pomyśleć” „To świetnie, dokształcę się i zajmę czymś zupełnie innym.” http://justynaolowniuk.pl/psychologia/priorytety-spokojnego-umyslu/

Aspekt fizyczny: ta składowa to zmiana fizyczna zachodząca w ciele, gdy doświadczasz jakiejś emocji. Gdy jesteś, na przykład, zdenerwowany, zmartwiony czy podekscytowany, ciało uwalnia adrenalinę. Gdy jesteś zrelaksowany i szczęśliwy, następuje uwolnienie serotoniny. A więc, zależnie od tego, w jaki sposób myślisz o utracie pracy, Twoje ciało doświadczy różnych reakcji fizycznych.

Te trzy aspekty emocji nie występują w jakimś określonym porządku, ale każdy z nich wpływa na pozostałe. Na przykład, to jak myślisz, wpływa na Twoje reakcje fizyczne. Może także wpłynąć na Twoje zachowanie. Jest jednak również tak, że Twoje zachowanie może wpłynąć na to, co myślisz, a to z kolei przełoży się na fizyczna reakcję.

Gdy następnym razem doświadczysz jakiejś emocji- na przykład złości, radości, poczucia winy czy dumy- spróbuj rozpoznać wszystkie jej składowe. http://justynaolowniuk.pl/psychologia/czy-wszystkie-emocje-sa-pozytywne/

 Możesz zacząć od uświadomienia sobie doznań płynących z ciała. Skąd pochodzą? Przyśpieszone bicie serca, uderzenie gorąca, pocenie się, napięcie mięśni, skurczony żołądek, dreszcze. Zmiany fizyczne intensyfikują każdą emocję. Przy odrobinie praktyki nauczysz się rozpoznawać te sygnały.

Następnie obserwuj swoje myśli. Co przychodzi Ci do głowy, gdy czujesz się, na przykład, winny? A co myślisz, gdy czujesz się wdzięczny?

Na koniec bądź świadomy swoich emocji, tym łatwiej jest Ci wydostać się  z pułapek umysłu: z tych reakcji, które stały się nawykiem i ustawieniem domyślnym.

Jestem osobą ambitną, otwartą na ludzi i ciekawą świata. Interesuje się psychologią, technikami pracy z podświadomością i marketingiem internetowym. Wytrwale dążę do celów. W wolnym czasie czytam książki i zdobywam wiedzę o marketingu internetowym i rozwoju osobistym . A moją pasją jest kształcenie i inspirowanie ludzi, tak żeby zaczęli kierować swoim życiem z pozycji , które cechuje odwaga, zdecydowanie i radość, a nie lęk, potrzeby i poczucia obowiązku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *