Psychologia

W co tak naprawdę wierzysz

Wierzenia mogą wpłynąć na Ciebie dwojako: albo pozwolą Ci iść do przodu, albo będą Cię powstrzymywać. Problem w tym, że często jesteśmy powstrzymywani przez wierzenia, z których posiadania nie zdajemy sobie nawet sprawy!

Jak już wspomniałam, wybieramy lub kreujemy nasze wierzenia, świadomie albo nieświadomie, od wczesnych dziecięcych lat. Wraz z upływem czasu następuje zmiana, a nasze wierzenia zaczynają kreować nas.

Wierzenia odzwierciedlają Twój sposób postrzegania świata. Są przekonaniami lub akceptacją tego, że pewne rzeczy są prawdziwe tak długo, jak długo nie będziesz ich kwestionować. Kiedy w coś wierzysz, ta wiara warunkuje, co zrobisz i czego nie zrobisz, oraz sposób osiągnięcia Twego celu. Najdziwniejsze jest to, że jeśli raz zaakceptujesz przekonanie na jakiś temat, zrobisz wszystko, co w Twojej mocy, aby upewnić się, że pozostanie ono prawdziwe nawet wtedy, kiedy nie będzie dla Ciebie użyteczne.

http://justynaolowniuk.pl/psychologia/bogactwo-w-twoim-wnetrzu/

Ojciec nowoczesnej psychologii, William James, powiedział:

” Uwierz, że życie warte jest życia, a twoja wiara pomoże Ci urzeczywistnić ten fakt”.

Według Jamesa jednym z największych odkryć naszych czasów było to, że człowiek może zmienić jakość swojego życia przez zmianę swoich myśli.

Wszystko to, co nowe wywołuje obawy. Nie zapominajmy o tym, że ludzie kiedyś myśleli, iż Ziemia jest płaska, oceany zamieszkują potwory, a wszędzie wokół latają wróżki i ryczą smoki.

Postawy również się zmieniają , choć niekoniecznie na lepsze. Na przykład współcześnie większości młodych mężczyzn wpaja się, jak unikać czy nawet pozbyć się uczuć- są oni wychowywani na brutalnych grach komputerowych i filmach, które otępiają zmysły oraz wzmagają agresję. Wyraźnie to widać- horrory cieszą się niesłabnącą popularnością. My dorośli jesteśmy współwinni powszechnego u dzieci przekonania, że nie ma nic złego w oglądaniu rozstrzeliwanych i ćwiartowanych ludzi, okaleczonych i odcinanych w imię rozrywki kończyn.

Analogicznie, wiele młodych kobiet jest uzależnionych od myślenia, że ich wartość i szacunek do siebie są bezpośrednio powiązane z ich atrakcyjnością. Filmy i gry komputerowe są pełne kobiet o obfitych kształtach, przy których nawet Barbie wygląda nijako. Dziwi Cię więc, że dzięki obecnemu modelowi ekonomicznemu wierzymy, że normalne jest to, iż mniej niż 5% populacji świata konsumuje ponad 25% zasobów, równocześnie wytwarzając ponad 30% zanieczyszczeń? http://justynaolowniuk.pl/psychologia/czy-umiesz-rozpoznac-swoje-uczucia/

To wszystko część procesu zmiany naszych indywidualnych i globalnych wierzeń. Na przykład kwestia globalnego ocieplenia interesuje coraz szersze grupy społeczeństwa, które zaczynają zauważać, iż najwyższy czas zwrócić uwagę na harmonię w świecie i zrównoważony rozwój. Można mówić, że należało o tym pomyśleć już dawno temu. Jednak rozpoznanie jest pierwszym prawem uczenia się i transformacji. Nigdy nie zmienisz swoich wierzeń i swojego zachowania, jeśli nie rozpoznasz takiej potrzeby. Gatunek ludzki na poziomie indywidualnym i zbiorowym zmienia się rzadko, jeśli nie doświadczy wystarczającego bólu lub niezadowolenia z obecnego modelu i jego rezultatów.

Wszystkie przemiany zaczynają się od przemiany świadomości. To punkt krytyczny. Nawet jeśli widzisz potrzebę przemiany, zmiana wierzeń może być trudną sprawą. Opór jest niczym bezwarunkowy odruch. To paradoks, że potrzebujemy w życiu stabilności, ale także różnorodności. Ciągła pewność co do jutra powoduje nudę: różnorodność i zmiana są niezbędne do dojrzewania. Nieważne jak intensywnie dojrzewasz, wciąż będziesz próbował trzymać się własnej strefy komfortu.

Nieważne, czy chodzi o pracę, grupę przyjaciół, czy religię, z której wyrosłeś, nie ma nic złego w tym, że przejąłeś sposób myślenia, który nie należy tak naprawdę do Ciebie. W życiu zdarzają się chwile przebudzenia. Rozpoznanie jest pierwszym prawem przemiany i dojrzewania. Ciesz się, że zdajesz sobie z tego sprawę teraz a nie za dziesięć lat.

Jeśli nie czujesz się z czymś dobrze, nie jest Ci to przeznaczone. Zapamiętaj na zawsze, że bardziej szlachetne jest niedoskonałe podążanie za własną wizją niż doskonałe podążanie za wizją kogoś innego.

Jestem osobą ambitną, otwartą na ludzi i ciekawą świata. Interesuje się psychologią, technikami pracy z podświadomością i marketingiem internetowym. Wytrwale dążę do celów. W wolnym czasie czytam książki i zdobywam wiedzę o marketingu internetowym i rozwoju osobistym . A moją pasją jest kształcenie i inspirowanie ludzi, tak żeby zaczęli kierować swoim życiem z pozycji , które cechuje odwaga, zdecydowanie i radość, a nie lęk, potrzeby i poczucia obowiązku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *